Užsienyje gana populiarūs tarp jaunimo seksualinio bendravimo kursai. Juose viena iš užduočių būna iš anksto aptarti veiksmus su savo partneriu, prieš išgeriant svaigalų. Kursų vedėjas pirmiausiai siūlo paklausti savęs: „Ar jums reikia, kad išgėrus partneris jus apkabintų, laikytų už rankos, lįstų bučiuotis ir po to temptų į lovą? O gal jūsų tikslas buvo vien pasėdėti, pabendrauti ir gražiai praleisti laiką?“.

 

Net nesvarsto išprievartavimo atvejų, nes kaltina save

Seksualinio bendravimo kursų vedėjas skaito paskaitas ir koledžų studentams, kuriems aiškina, kad bet kuriuo atveju partneris turi atsiklausti ar paprašyti leidimo bet kokiam fiziniam kontaktui.

Bet, anot vedėjo, bėgant metams, tiek jo  asmeninis „sutikimo“ supratimas, tiek įvairios diskusijos  šia tema nuėjo ilgą kelią.

Apskritai šis klausimas vis dar nėra toks paprastas. Iš dalies todėl, kad daugelis skirtingai supranta  išprievartavimo sąvoką. Tai akivaizdu, kai kalbama apie seksą ir alkoholį. Tada seksualinio bendravimo kursų klausytojams pateikiami šie klausimai: „Koks jautiesi sekse – girtas ar pakankamai blaivus, išgėrus 3-4 taures vyno ar 3-4 taureles stipraus alkoholio?“, „Jūsų manymu – ar  laikoma išžaginimu, jei abu partneriai sekso metu būna neblaivūs?“, „Ar vyras gali susitarti dėl sekso (arba įkalbėti moterį), kai jis yra girtas?“, „Kodėl manoma, kad išgėrus alkoholio ir  po to turėti lytinių santykių su moterimi, kuri tuo metu yra bejėgiškos būklės –  tai nėra išprievartavimas?“ ir panašiai.

Painių atvejų šiais klausimais pasitaiko  ir universitetuose. Kad ir pavyzdžiui Kalifornijos universitete, San Diege, kur vadovybė ne tik pasmerkė vieno studento netinkamą seksualinį elgesį, bet ir išgrūdo jį iš universiteto. Mat šios aukštosios mokyklos vadovybė šį įvykį apibrėžė kaip „seksą be sutikimo“, nors tiek tas studentas, tiek ir jo partnerė buvo neblaivūs. Po to išmestas studentas pateikė ieškinį universitetui ir laimėjo bylą, kurio advokatas motyvavo, kad buvo pasielgta šališkai, nesigilinant į įvykio aplinkybes.

Taip, kaip abi šalys apibūdino šį įvykį, rodo, kad dauguma nesupranta, ką reiškia sutikimas ar nesutikimas ir kokį vaidmenį jame vaidina alkoholis. Nukentėjusiosios advokatas tvirtino, kad ji nebuvo pakankamai blaivi sutikti. Po to universiteto vadovybė net surengė mokymus studentams, per kuriuos jie buvo informuojami apie alkoholio vartojimą, netinkamą seksualinį elgesį ir kad reikia būti užtikrintam bei įsitikinti, kad seksas įvyksta abipusiu susitarimu.

Į žmonių, nukentėjusių nuo seksualinio smurto, skundus neretai neatsižvelgiama vien todėl, kad jie gėrė kartu. Bet yra žmonių, kurie net nesvarsto išprievartavimo atvejų, nes patys kaltina save dėl to, kad vartojo alkoholį ir nekontroliavo savo elgesio. Todėl dažnas ir nežino ar nesupranta, kokį vaidmenį  atlieka alkoholis, „duodant“ sutikimą.

Todėl vertėtų paklausti savęs: „Ar seksas tarp neblaivių žmonių, net partnerei kiek nesutikus ar pasipriešinus, gali būti laikomas prievartiniu seksu?“. Ko gero bet kuris blaiviai mąstantis žmogus atsakys: „Ne“.

Juk nemažai vyrų, užsimaniusių sekso, išgėrus alkoholio, vis dėlto neverčia partnerių į lovą be aiškaus abipusio susitarimo ir sutikimo.  Nors tai ir nėra pasiteisinimas, bet išgėrus tampa sunkiau perduoti savo sutikimą kitam asmeniui arba nustatyti, kad partnerė sutinka mylėtis. Taip yra dėl kelių priežasčių: alkoholis atima iš žmogaus galimybę aiškiai ir suprantamai perteikti savo mintis.

Kita vertus, išgėrę žmonės labiau linkę sąmoningai ignoruoti jiems perduotą žinią.

Mat išgertas alkoholis neretai sukelia vadinamojo „tunelinio matymo“ efektą, kai žmonės labiau trokšta gauti tai, ko nori. Be to, alkoholis daro žmones agresyvesnius, o tai neretai ir sukelia nepageidaujamas pasekmes sekse. Žinia, apsvaigus nuo alkoholio padarytas nusikaltimas nėra lengvinanti aplinkybė.

 

Susitarti dėl sekso su nesąmoningos būklės asmeniu – neįmanoma

Todėl labai svarbu įsitikinti, kad galimi sekso partneriai yra ant tos pačios bangos. Ne mažiau svarbu, kiek galima išgerti, kad negalėtumėte duoti sutikimo? Žinia, padauginus alkoholio ar narkotikų, žmonės tampa „neveiksnūs“ ir tada jie niekaip negali pajėgti susitarti dėl sekso. Bėda ta, kad norinčiam sekso, „neveiksnumo“ supratimas nėra aiškus.

Bruklino teisės mokyklos profesorė, daugelio intymaus elgesio ir lyčių vaidmenų reguliavimo įstatymų kūrėja Cynthia Godso aiškina, kad teisiniu požiūriu asmuo negali duoti sutikimo, jei jis tiesiogine prasme „išsijungė“, padauginęs alkoholio ar narkotikų, ir gulėjo „be sąmonės“.

Tačiau daugelyje JAV valstijų teismai turi skirtingą požiūrį į situacijas, kai žmonės būna „nepajėgūs“ turėti lytinių santykių, nes patys gėrė ar vartojo narkotines medžiagas. Kai kurių valstijų teismų reikalavimais, prokuroras turi įrodyti, jog kaltinamasis žinojo, kad auka buvo girta, nieko nesuvokė, kas vyksta ir tada seksas galėtų būti laikomas nusikaltimu.

Taip pat nemažai pasitaiko situacijų, kai sunku įrodyti nesutikimo ir apsvaigimo laipsnį, nes yra merginų ar moterų, kurios geria ir vartoja narkotikus, bet nepraranda sąmonės. Bet daugelis nenori suprasti, kad tai yra visiškai tas pats – „per daug girtas seksui“.  Leidinyje „Slate“ išspausdintame straipsnyje apie seksą ir alkoholį psichologė Amanda Hess rašo: „Kai paprašiau 12 studentų  nubrėžti ribą tarp girtavimo ir seksualinės prievartos, gavau 12 skirtingų atsakymų“.

Psichologės įsitikinimu, seksas, veikiamas alkoholio, negali būti automatiškai laikomas seksu be sutikimo, tačiau alkoholis neabejotinai yra kliūtis, norint nustatyti, šis sutikimas buvo ar ne. Taip pat visada sunkiau duoti aiškų ir savanorišką sutikimą būnant neblaiviam. Todėl geriausias būdas įsitikinti, ar žmogus sutinka pasimylėti išgėrus, prieš tai įsitikinti, ar jis sugeba išreikšti savo poreikius. Kita puiki idėja – patikrinti, ar kitą dieną viskas gerai, įsitikinti, ar buvo sutarta.

„Jei bendraujate ir jaučiate, kad kyla bent kiek abejonių, neaiškumų ar įžvelgiate dviprasmybių, nereikalaukite sekso, – sako Amanda Hess. – Taip pat nemėginkite priversti save patikėti, kad kažkas nori sekso labiau, nei yra iš tikrųjų. Nemėginkite įtikinti savęs, kad kuris nors iš jūsų yra  mažiau išgėręs, nei atrodo. Gal tai ir nėra viliojantis patarimas, bet padėtų užkirsti kelią daugybei galimų problemų, įskaitant ir seksualinę prievartą“.

Anot psichologės, akivaizdu, kad susitarti dėl sekso su nesąmoningos būklės asmeniu – neįmanoma.  Bet tai nėra vienintelis būdas suprasti, kad nebuvo sutikimo. Todėl pirmiausiai reikia atkreipti dėmesį į tai, ar žmogus gali normaliai bendrauti? Ar jo veiksmai yra nuoseklūs? Ar žmogus yra pakankamai blaivus, kad visiškai suprastų, kas vyksta? Jei atsakymas į bent vieną iš šių klausimų yra „ne“, jei kyla bent mažiausias įtarimas, vadinasi mergina ar moteris yra per daug išgėrusi ir ji nebesugeba blaiviu protu vertinti ir kontroliuoti savo veiksmus.

Ir dar vienas dalykas: turėti lytinių santykių su žmogumi, kuris nenori, bet sutinka ar vėliau gali apgailestauti ar galėtis dėl savo sutikimo, nėra šaunu pasinaudoti palankia sau situacija. Nesvarbu, ką numato įstatymas.

Grįžtant prie Kalifornijos universiteto San Diege bylos, ieškovės advokatė pareiškė, kad jos ginamoji negalėjo duoti sutikimo, nes tada ji buvo „neveiksni“ – „išsijungusi“ ir nieko neprisimena.

 

Būdamas blaivus pasakė “ne”, bet sutiko išgėręs

Apskritai yra labai bloga idėja – santykiauti su girtu žmogumi, net jei tai ir nepažeidžia įstatymų.

Bet ką daryti, jei žmogus, būdamas blaivus, tarė „ne“, bet sutiko išgėręs?

Žmonės yra linkę keisti savo sprendimus ir mintis. Bet kaip tada pasielgti: prieš vaišinantis buvo akivaizdžių užuominų, kad vakarėlis baigsis lovoje, bet išgėrusi alkoholio, mergina persigalvojo ir pasakė partneriui „ne“. Ar tai gali būti laikoma sutikimu? Ne, tai negalima laikyti sutikimu.

Dažniau įvyksta priešingai – alkoholis neretai padeda  atsipalaiduoti ir atsikratyti visokių apribojimų, suvaržymų ir panašiai. Bet šie apribojimai gyvuoja ne šiaip sau.

Reikia atsižvelgti ir  į šalutinį alkoholio vartojimo poveikį. Pavyzdžiui, išgėrus jo, susilpnėja  savimonė, budrumas, gebėjimas suprasti ir priimti atitinkamus socialinius signalus ir leidžia pasiduoti spaudimui. Tai yra nebelieka jokių trukdžių ir stabdžių.

Todėl vyriškos lyties atstovai turėtų pamąstyti apie tai. Ar tikrai jums to reikia? Palaukite, kol partnerė nusiramins ir dar kartą patikrinkite, ar ji tikrai nori pasimylėti.

Taip pat pravartu būtų išsiaiškinti, kiek žmogus išgėrė nuo to laiko, kai paskutinį kartą klausėte?

Ar tada ji  jau parodė norą pasimylėti su jumis?

O kaip su neblaiviu seksu ir sutikimu, jei jis ir ji – pora?

Manoma, kad poroms, palaikančioms nuolatinius ir ilgalaikius santykius, nėra problemų užsiiminėti seksu išgėrus. Kai kuriems tai tiesiog normalu ir net nekyla klausimas – sutinka ar nesutinka?

Nepaisant to, derinti seksą su gėrimu esamuose santykiuose nėra gera mintis. Romantiški ir seksualiniai santykiai, apsvaigus nuo alkoholio, tikrai neprideda meilės, jei vienas iš partnerių prieštarauja. Nemažai seksualinės prievartos atvejų įvyksta būtent porų santykiuose, bet beveik niekas apie tai  garsiai nekalba arba bent neviešina. Nepaisant to, kuo ilgesni ir tvirtesni jūsų santykiai, tuo lengviau išsiaiškinti, ar jūsų antroji pusė sutinka turėti intymių santykių, pavartojus kokias nors medžiagas.

Bet ir vėl grįžkime prie Kalifornijos universitete, San Diege įvykusio incidento, kurio pagrindiniai herojai, kaip paaiškėjo, jau anksčiau kelis kartus buvo užsiėmę oraliniu seksu, bet neturėjo jokio vaginalinio kontakto iki tol, kol jie prisigėrė vakarėlyje. Papildžius savo santykius naujo tipo seksu, viskas baigėsi viešu skandalu. Vaikinas buvo apkaltintas išprievartavimu.

Ką daryti, kad tokių „nesusipratimų“ nebūtų, jei seksualinius santykius užmezgę žmonės yra išgėrę?

Nepaisant to, kad abu partneriai būna išgėrę, niekaip nekeičia to, kad vienas iš jų gali nenorėti sekso. Taip pat buvimas išgėrus nepateisina smurto. Nors tai netrukdo žmonėms apsvaigimą nuo alkoholio pateikti kaip pasiteisinimą.

Būtent šis argumentas buvo panaudotas gynėjų, kai buvo teisiami du futbolininkai, žaidę Vanderbilto universiteto futbolo komandoje. Jie tvirtino, kad teisiamieji negali būti laikomi atsakingais už išprievartavimą, nes jie buvo per daug girti ir nesuprato, ką daro. Suprantama, jie pralaimėjo bylą. Ir pagrįstai.

 

Gal kartais sąžiningiau būtų kaltinti abi puses

Kaip JAV teisinė sistema sprendžia tokias situacijas, kai abu jo dalyviai būna išgėrę? Teisės profesorė Cynthia Godso aiškina, kad tokiose situacijose dažniausiai kaltinami tie, kurie inicijavo seksą, net jei jie taip pat buvo neblaivūs. Daugeliu atvejų, kai seksas įvyko tarp vyro ir moters, tai reiškia, kad byla iškeliama vyrui.

„Gal kartais sąžiningiau būtų kaltinti abi puses, bet niekada neteko susidurti su tokiais atvejais net kai specialiai jų ieškojau … Tokia padėtis iš tikrųjų sustiprina stereotipus, kurie neigiamai atsiliepia abiem lytims: vyrai yra agresyvūs iš prigimties, netgi „gimę prievartautojai“, o moterys yra pasyvios ir silpnos būtybės, nežinančios saiko“, – sako teisės profesorė.

Tuo tarpu Kornelio universiteto mokslininkų manymu, atsakomybę už tai turėtų prisiimti abu asmenys, vartoję alkoholį. Jei asmuo, norintis sekso, yra neblaivus, jis netenka galimybės teisingai nustatyti ir įvertinti, ar partneris gali duoti sutikimą.

Bet Amerikos teisinė sistema vieninga: negalėjimas suvokti žmogaus norų, neatleidžia kito žmogaus nuo atsakomybės, įvykdžius seksualinį aktą prieš žmogaus valią.

Tai gana sudėtingas klausimas, keliantis ne tik daug problemų, bet ir painiavos. Galų gale neretai abi pusės supranta, kad nebuvo jokio abipusio susitarimo, bet apsimeta, kad tarsi taip ir turėjo būti arba tai įvyko savaime, nepriklausomai nuo niekieno valios.  „Jei partneris nėra užtikrintas, turėtų  paklausti partnerės ir dar kartą įsitikinti, kad ši sutinka, prieš imdamasis kokių nors intymaus pobūdžio veiksmų. Juk mes nesusitaikome ir neatleidžiame tiems, kurie padarė avarijas apsvaigę nuo alkoholio. Tai kodėl turėtume atleisti prievartautojams?“ – retoriškai klausė Cynthia Godso. „Mėgstama priminti, kad alkoholis vaidina didelį vaidmenį sekse. Jei vadovautumėmės tipiniu scenarijumi, manytume, kad alkoholis yra visuotinė sekso varomoji jėga, puikus pasiteisinimas tiems, ko nesugeba ar negali padaryti blaivūs. O paskui dėl visko kaltas  tampa alkoholis!“- pridūrė teisės profesorė.

Tai dar kartą patvirtina, kad alkoholis yra žalingas įprotis, kad vartojant alkoholį žmogus praranda kontrolę ir nebekreipia dėmesio į tai, kad svaigalai trukdo žmogui pastebėti visų signalus, kuriuos siunčia kiti žmonės.

4 KOMENTARAI

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą