Visi supranta, kad tik kvailys nieko nebijo. Baimė yra apsauginė emocija, signalizuojanti žmogui apie grėsmę jo egzistavimui ar net gyvybei. Vieni bijo vienatvės, kiti aukščio, treti, pavyzdžiui, kalbėti prieš auditoriją. Yra sąmoningų baimių (žinomų ir suprantamų pačiam žmogui). Ir yra nesąmoningų, paslėptų. Atlikite siūlomą testą ir sužinokite, su kuria iš savo baimių dar nesate susipažinę. Žvelgdami į slaptus savo baimių kampelius, suprasite kai kurių problemų priežastis ir galbūt jų sprendimo būdus.
Pirmiausiai turite atsakyti į du klausimus ir suskaičiuoti taškus.
Pirmas klausimas: Kurioje iš pavaizduotų vietų labiausiai išsigąstumėte?
Galimi atsakymai:
Sename apleistame name – 1 taškas
Ant įlūžusios ledo sangrūdos – 5 taškai
Kambaryje su užkaltomis durimis – 3 taškai
Tunelyje – 7 taškai
Ant sulūžusio tilto į bedugnę – 9 taškai
Šulinyje vidury miško – 11 taškų.
Antras klausimas: ką pirmiausiai pamatėte šioje nuotraukoje?
Galimi atsakymai:
Kaukolę – 3 taškai
Mergaitę – 5 taškai
Medžius – 7 taškai
Išėjimą iš urvo – 9 taškai.
Rezultatai
Nuo 4 iki 6 taškų
Jus persekioja vienatvės baimė. Bijote būti nesuprastas, nepripažintas, atstumtas. Galbūt jūsų gyvenime buvo liūdna atstūmimo patirtis iš tėvų, draugų, mylimo žmogaus pusės. Arba dabar dėl tam tikrų aplinkybių negalite bendrauti su jums reikšmingais žmonėmis tiek, kiek ir kaip norėtumėte. Jaučiate glaudesnio ir konfidencialesnio bendravimo poreikį. Vadinasi, dabar galite objektyviai įvertinti situaciją. Pagalvokite: ar ne per daug dėmesio skyrėte savo gyvenimo įvykiams ir tikslams, nepastebėdamas artimųjų norų ir poreikių? Prisiminkite, kas jus su jais vienijo, ir ženkite pirmąjį žingsnį. Kad ir kokie šaunūs būtų jūsų santykiai dabar su kitais, bet nepamirškite dažniau jiems skambinti, rašyti, kalbėtis, sutelkdami dėmesį į tai, kokie reikšmingi jums šie santykiai. Prisiminkite malonias bendravimo akimirkas kartu. O jei šiandien tokių žmonių nėra, ieškokite jų vadovaudamiesi savo interesais. Tebūnie tai sporto rungtynių ar naujo filmo aptarimas, politinė situacija ar pramogos. Svarbiausia, bendraukite! Ir jūs suprasite, kad nesate vienas šiame pasaulyje.
Nuo 7 iki 9 taškų
Labiausiai bijote nežinomybės ir netikrumo. Matyt, dabar esate kryžkelėje ir turite pasirinkti, o tai visada sunku. Norėtumėte, kad šalia atsirastų išmintingas žmogus ir nurodytų kelią į sėkmę. Tačiau kol kas į galvą ateina tik nesėkmingo įvykių raidos variantai, o tai, tiesą sakant, yra baisu. Padarykite trumpą pertrauką, atsikvėpkite, sukaupkite jėgas ir įsivaizduokite, kad esate pasakoje. Jūs stovite sankryžoje, o priešais jus yra akmuo, ant kurio parašyta: „Ei į dešinę -…, eik tiesiai -…, eik į kairę -…“. Užpildykite visas šias nuorodas, pasverdami privalumus ir trūkumus. Ir tada pasirinkite. Atminkite, kad bet kuris pasirinkimas turi teigiamų ir neigiamų rezultatų. Jei įvertinsite visas įvykių raidos galimybes, nežinomybės rūkas išsisklaidys ir tada galėsite pamatyti aiškų ateities vaizdą.
Nuo 10 iki 12 taškų
Galbūt tai bus jums atradimas, bet jūs bijote mirties. Greičiausiai tai nesusiję su jūsų sveikatos būkle ar grėsme artimųjų gyvybei (tuomet tai aiškiai žinotumėte). Žinoma, dabar situacija kelia stresą visiems, bet jūsų baimė akivaizdžiai kilo ne šiandien. Jūs nesijaučiate saugus. Pagalvokite, su kuo tai gali būti susiję. Gal greta jūsų yra žmonių, kurie jums kelia pavojų arba gali pažeisti jūsų ribas? Ar darote ką nors, kas gali turėti pavojingų rezultatų? Jei į šiuos klausimus atsakėte neigiamai, greičiausiai kalbame apie ankstesnę neigiamą patirtį. Mirties baimė gali būti nerimo-fobinio sutrikimo požymis, todėl verta pasikonsultuoti su psichologu. Pirmiausiai susidarykite savo išteklių ir tų, kurie gali suteikti pagalbą ir paramą, sąrašą. Tik suvokę viską, kas teigiama ir vertinga, kas padeda pasitikėti savimi, suprasite, kad jūsų esama baimė neturi tikros priežasties.
Nuo 13 iki 15 taškų
Jus persekioja skurdo baimė. Iš pirmo žvilgsnio jūsų gyvenime viskas gerai, tačiau nepasitikite finansiniu stabilumu. Jūs sunkiai dirbate ir lengvai neuždirbote pinigų. Jaučiatės atsakingas ne tik už save, bet ir už savo artimuosius. Matyt, manote, kad dabar neturite kuo pasikliauti, o tai prisideda prie ateities baimės atsiradimo. Bet ar tai tikrai tiesa? Šalia jūsų tikrai yra žmonių, kurie jums padės ir palaikys sunkmečiu. Kas mėnesį sutaupę nors ir nedidelę sumą galite susikurti savotišką „saugos pagalvėlę“. Tai suteiks jums pasitikėjimo jausmo. Prisiminkite, kaip anksčiau susidorojote su materialinėmis problemomis. Ankstesnė patirtis padės jaustis labiau pasitikinčiu savimi.
Nuo 16 iki 18 taškų
Bijote atsidurti beviltiškoje situacijoje. Matyt, esi įpratęs visas problemas spręsti pats ir nemėgstate prašyti patarimo ar pagalbos. Todėl bijote, kad atsiras problema, kurios jūs pats negalite išspręsti. Galbūt šiuo metu situacija atsidūrė aklavietėje. Prisiminkite garsius žodžius „apie tai pagalvosiu rytoj“. Padarykite trumpą pertraukėlę, pailsėkite ir sukaupkite jėgas. Įsiklausykite į jums artimų ir autoritetingų žmonių nuomonę. Ieškokite informacijos internete. Ir tada visa tai apibendrinę padarysite reikiamas išvadas. Kartais reikia atsitraukti iš situacijos, kad suprastum, jog tai visai ne aklavietė, o tiesiog lūžis gyvenimo kelyje.
Nuo 19 iki 20 taškų
Bijote prarasti laisvę. Matyt, labiausiai vertinate galimybę nuo niekuo nepriklausyti ir patenkinti savo poreikius. Bet ar tikrai taip gerai? Galbūt tai trukdo kurti stabilius, pasitikėjimu pagrįstus santykius? Ar bijote su tuo susijusių įsipareigojimų ir atsakomybės jausmo? Jei taip nėra, vadinasi, esate kūrybingas žmogus, kurį tiesiog ne visi supranta. Ieškokite bendraminčių ir bendražygių. Aiškiai nusibrėžkite savo ribas ir būkite atidūs kitų žmonių asmeninėms riboms. Niekas nesikėsins į jūsų laisvę, tačiau atminkite, kad „laisvė yra sąmoninga būtinybė“.