Menstruacijų kraujas yra ideali dirva bakterijoms, todėl kritinėmis dienomis svarbu laikytis higienos. Kurias higienos priemones pasirinkti ir kaip teisingai jas naudoti?

 

Galite naudoti įprastą kūdikių muilą

Pagrindiniai mėnesinių išskyrų komponentai yra atmesto funkcinio endometriumo sluoksnio (gimdos gleivinės) kraujas ir ląstelės, todėl menstruacinis kraujas nekreša. Per vienas menstruacijas dažniausiai netenkama vidutiniškai 50-100 ml kraujo. Paprastai menstruacijų išskyros būna tamsios spalvos, su nedideliu specifiniu kvapu, kuris nejuntamas kitiems, laikantis tinkamos higienos.

Menstruacijų dienomis reikia apsiplauti kiekvieną kartą pakeičiant įklotą ar tamponą ir bent 2–3 kartus per dieną po tekančiu vandeniu, naudojant įvairias intymios higienos priemones. Geriau pamiršti įprastą muilą, nes jo sudėtyje esantys šarmai sausina išorinių lytinių organų odą ir gleivines, kurios šiuo laikotarpiu ir taip išsausėja bei jaučiama trintis tarpvietėje. Jei nėra galimybių nusipirkti ar neturite po ranka intymaus gelio, galite naudoti įprastą kūdikių muilą – be dažiklių, alergenų ir kvapiųjų medžiagų. Na, o jei esate ne namuose ir nėra galimybės apsiplauti vandeniu, galite paprasčiausiai naudoti drėgnas servetėles.

Per menstruacijas patartina vakare nusiprausti po dušu. Bet nerekomenduojama maudytis karštoje vonioje, nes aukšta temperatūra gali išprovokuoti padidėjusį kraujavimą. Apatiniai turi būti medvilniniai, juos reikia keisti kasdien, o prireikus ir kelis kartus per dieną.

Per menstruacijas galima naudoti tiek įklotus, tiek tamponus. Nepaisant to, kokias higienos priemones pasirenkate, prieš ir pakeisdami įklotą ar tamponą, būtinai turėtumėte nusiplauti rankas. Taip pat laikytis ir kelių paprastų taisyklių.

 

Negalima naudoti tamponų ne per menstruacijas

Įklotus reikia keisti vidutiniškai kas keturias valandas. Tarkim, „Always“ asortimente yra keli skirtingi įklotų tipai, todėl galite pasirinkti tinkamiausią. Pavyzdžiui, „Always Ultra“, „Always Ultra Sensitive“ arba „Always Platinum“. Įklotų tipas (jis nurodytas lašais ant pakuotės) pasirenkamas atsižvelgiant į mėnesinių kraujavimo intensyvumą: „Light“ („Lengvas“)  — 3 lašai, „Normal“ „Normalus“ — 4 lašai, „Super Plus“ — 5 lašai, „Night“ („Naktinis“) — 6 lašai.

Tamponus reikia keisti kas 4-6-8 valandas, atsižvelgiant į kraujavimo intensyvumą. Daugelis mamų klausia, ar galima naudoti tamponus, jei nepažeista mergystės plėvė. Atsakymas – taip galima! Mat mergystės plėvė turi angą, per kurią mėnesinių dienomis ir išteka menstruacinis kraujas ir išskyros. Šios angos skersmuo yra apie 1,5 cm. Bet menstruacijų dienomis, veikiant moteriškiems lytiniams hormonams (estrogenams), mergystės plėvė tampa tampresnė ir elastingesnė, todėl anga gali padidėti iki 2,5 cm. Į šią angą ir įkišamas tamponas.

Iš esmės „Tampax Regular“ tamponai gali tikti mergaitėms, bet geriau nenaudoti „Super“ ir „Super +“ tamponų. Mergaitės ir merginos turi pasirinkti tamponus taip, kad tampono sugeriamumas būtų mažesnis nei menstruacijų srauto intensyvumas. Negalima naudoti tamponų ne per menstruacijas. Tai yra norint apsisaugoti nuo makšties infekcijų.

Specialios menstruacijų pagalvėlės taip pat gali būti naudojamos mėnesinių dienomis. Pavyzdžiui, pačiomis pirmomis ir paskutinėmis dienomis, kai mėnesinių kraujavimas yra minimalus. Taip pat ir menstruaciniai puodeliai.

Be to, gali būti naudojamos ir specialios, mėnesinių dienoms skirtos kelnaitės su pamušalu. Taip pat jos gali būti naudojamos kartu su tamponu, kad apatiniai būtų geriau apsaugoti nuo nešvarumų.

Taip pat dažnai klausia, ar galima menstruacijų dienomis maudytis jūroje ar baseine? Galima, bet tik su tamponu. Prieš maudantis turite įdėti tamponą ir iškart po maudymosi jį išimti (arba pakeisti nauju). Tamponai ar naktiniai įklotai, pavyzdžiui „Always Ultra Night“, skirti naudoti nakčiai. Įklotą galite pakeisti iškart pabudus. Bet jei nusprendėte naudoti tamponą naktį, prieš miegą turite jį įsidėti ir iškart pabudus pakeisti.

Higienos taisyklės yra paprastos, jų nesunku laikytis. Ir jūs visada turėtumėte prisiminti, kad švara yra sveikatos garantas!

gydytoja ginekologė Aušrinė Burgelytė

“YouTube” vaizdo įrašas

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą