Mes jau aptarėme, kad hormonai yra atsakingi už daugybę sveikatos, išvaizdos ir elgesio problemų. Bet kas ir kaip keičiasi mūsų kūne, jei hormonai nesusitvarkytų? Ar realus prieš menstruacinis sindromas (PMS), pogimdyvinės depresijos ir antsvorio buvimas „nuo nervų“ ir „nuo hormonų“?

 

Estrogenai stimuliuoja hormono leptino sintezę, kuris yra atsakingas už alkio ir sotumo jausmą

Kai kurios merginos, kurių netenkina skaičius ant svarstyklių, dėl to kaltina hormonus. Ir jos teisios, bet tik iš dalies. Žinoma, hormonų disbalansas turi įtakos riebalų deginimo ar kalorijų kaupimo greičiui ir gali padidinti svorį. Tačiau svarbūs ir kiti veiksniai – fizinis aktyvumas, mityba. Kūnas turi kasą, gaminančią insuliną – tai yra cukraus „laidininkas“ iš kraujo į ląsteles, kur šis cukrus naudojamas energijai organizme generuoti. O cukraus perteklius virsta riebalais.

Beveik visi žino apie insuliną – cukrinio diabeto vystymasis yra susijęs su jo trūkumu. Bet tai turi įtakos ir svorio augimui. Moteriški hormonai (ypač estrogenai) padeda insulinui veikti, nes riebalų pavidalu kaupia cukraus perteklių.

Insulino ir estrogeno perteklius sukelia nutukimą. Jei tuo pačiu metu nesilaikysite dietos, tai gali kelti grėsmę antsvoriui. Tačiau estrogeno trūkumas taip pat yra blogas. Jei estrogeno kiekis sumažėja, pavyzdžiui, menopauzės metu ar sergant įvairiomis ligomis, taip pat esant probleminiam nėštumui, tai gali sukelti II tipo diabeto (suaugusio tipo, kartu su nutukimu) vystymąsi. Esant tokiai problemai, ląstelės badauja, nes „negirdi“ insulino signalų ir negali absorbuoti gliukozės, kurios gausu kraujyje, tai yra negali jos „nuskaityti“ į ląstelę. Cukraus perteklius kraujyje, jei jo „nevalgo“ pačios ląstelės, organizme aktyviai virsta riebalais, formuodamas sotumą.

Be to, estrogenai gali sukelti nutukimą, tam tikru būdu paveikę apetitą. Estrogenai stimuliuoja hormono leptino sintezę. Jis yra atsakingas už alkio ir sotumo jausmą, patiekalus. Jei estrogeno yra mažai, leptino taip pat tampa mažiau, o tai sukelia nepakeliamo alkio jausmą.

Kaip progesteronas veikia riebalus, dar nėra žinoma. Manoma, kad jis gali stimuliuoti insulino sintezę mažindamas cukraus kiekį kraujyje. Dėl to norisi valgyti.

Svarbu suprasti, kad hormoninis nutukimas nėra tik papildomi kilogramai, tai yra metabolinio sindromo susidarymas. Terminas „metabolinis sindromas“ reiškia riebalų pertekliaus koncentraciją pilve, įskaitant aplink gyvybiškai svarbius organus. Tai yra pavojingiausias svorio padidėjimas sveikatai, kuris sukelia inkstų, kepenų, širdies, II tipo diabeto sutrikimus ir kvėpavimo sutrikimus.

Jei juosmens apimtis siekia 90 cm – nedelsiant kreipkitės į endokrinologą, nes tai yra pavojingas nutukimas, kurį būtina gydyti.

Svarbu pradėti nuo paprastų svorio metimo metodų, kraštutiniais atvejais hormonai, turintys pakaitinę tokios problemos problemą, naudojami retai.

Hormonų pusiausvyra padeda išlaikyti gražią odą. Dažnai hormoninių problemų pasireiškimas jauname amžiuje gali būti niežėjimas, sausa oda, smulkios raukšlės ir pigmentacija, išsiplėtusių kapiliarinių indų atsiradimas. Šie ženklai kelia nerimą. Tiesa, tai dažniau būdinga 45-50 metų moterims, arčiau menopauzės, bet jei šie procesai vyksta sulaukus 30 metų, tai gali reikšti rimtas kiaušidžių ar hipofizės problemas. Tada taip pat praverstų apsilankymas pas endokrinologą.

 

Hormonai taip pat veikia plaukų folikulus ir odos liaukas

Pagal savo pobūdį oda yra audinys, priklausantis nuo hormonų lygio, todėl estrogeno trūkumas lemia ankstyvą senėjimą. Veikiant estrogenams atsinaujina, aktyviai dalijasi odos ląstelės, išlaikomas elastingumas ir jaunystė. Jei estrogenų yra mažai, odai trūksta mitybos ir drėgmės, gali atsirasti spuogų. Be to, hormonų disbalansas išprovokuoja pigmentacijos padidėjimą, pakeisdamas melatonino, rudojo pigmento, atsakingo už saulės nudegimą, ir amžiaus dėmių vystymąsi. Gali atsirasti tamsios arba beveik kūno spalvos odos dėmės. Be to, hormonai aktyviai stimuliuoja kolageną ir elastiną, kurie suteikia odai struktūrą ir elastingumą. Jei hormonų yra mažai, gali pasirodyti per ankstyvos gilios raukšlės, oda suglemba.

Kosmetika su estrogenais mūsų šalyje nėra naudojama, ji turi per daug šalutinio poveikio ir rizikos.  Todėl leidžiama naudoti tik fitoestrogenus (augalinius hormonų analogus), kurių poveikis vos pastebimas.

Hormonai taip pat veikia plaukų folikulus ir odos liaukas, todėl vienas iš hormoninio disbalanso požymių gali būti spuogai, inkštirai, pradėti augti ūseliai. Estrogeno gamybos sumažėjimo fone odą puola ir androgenai – vyriški lytiniai hormonai, kurių taip pat yra organizme.

Dėl to plaukai gali pradėti augti nereikalingose ​​vietose, o oda blogėja, atsiranda inkštirų. Jei androgenų yra per daug, oda mažiau valoma nuo mirštančių ląstelių, poros užsikemša. Išorinės priemonės, dieta ar kremai nepadės – reikia patikrinti hormonus ir pakoreguoti jų kiekį. Pavyzdžiui, vartoti geriamuosius kontraceptikus (kontraceptines tabletes), turinčius antiandrogeninį poveikį. Jie taip pat padeda pašalinti „antenas“ , styrančias ant veido ir perteklinį plaukų augimą.

Yra žinoma, kad hormonai aktyviai veikia viso organizmo imunitetą ir vietinį, pavyzdžiui, ant makšties gleivinės. Jei yra hormonų pusiausvyros sutrikimas, yra galimybė susidurti su pienlige ir disbioze. Nors šios infekcijos nekelia pavojaus gyvybei, jos yra itin nemalonios ir nepatogios. Nemalonaus kvapo išskyros, deginimas ir niežėjimas intymioje vietoje, nemalonūs pojūčiai sekso metu yra  labai nepageidautini dalykai, bet hormonų korekcijos gydymas žvakėmis, tabletėmis ar kitais būdais yra nenaudingas. Po poros savaičių viskas kartosis. Paprastai panaši problema kyla dėl estrogenų, slopinančių imuninę sistemą, pertekliaus.

Be to, estrogeno perteklius sumažina libido (seksualinį potraukį), skatina krūtų problemas ir miomas. Todėl svarbu reguliariai tikrintis.

 

Lytinį potraukį ir  sekso malonumus taip pat reguliuoja hormonai

Hormonai taip pat reikšmingai veikia mūsų psichiką, emocijas ir elgesį. Būtent dėl ​​hormonų mes pradedame jaustis pažeidžiami, jautrūs ir emocingi. Be hormonų, elgesiui ir savęs suvokimui įtakos turi charakteris, mąstysena ir išoriniai veiksniai, tačiau hormonų vaidmuo taip pat yra didelis.

Hormoninės nuotaikos problemos gali būti ypač ryškios menstruacijų ar prieš menstruacinio sindromo (PMS) metu, taip pat nėštumo metu ir po gimdymo. Tai periodai, kai hormonai ypač stipriai svyruoja, o nervų sistema staigiai reaguoja į šiuos poslinkius. Apie PMS jau kuriamos legendos, įskaitant vyrus, kurie sako, kad kelias dienas per mėnesį moterys būna  tiesiog nesukalbamos. Nemalonius fizinius pojūčius prieš prasidedant menstruacijoms taip pat papildo emociniai svyravimai, kurie gali sukelti nepatogumų sau ir kitiems, ypač artimiesiems.

Bet rimtas PMS, turintis sunkių psichikos problemų, būdingas ne daugiau kaip 10 proc. moterų. Tačiau kitas terminas – „priešmenstruacinis disforinis sutrikimas“, tai yra problema, kurią reikia gydyti, taip pat pas psichoterapeutą ir endokrinologą.

Yra nemažai situacijų, kai gimdymas ir kūdikio gimimas neretai išprovokuoja depresiją. Vėlgi kalti  hormonai. Tai pavojinga problema, galinti sukelti tragedijų, todėl negalima ignoruoti jaunos motinos nuotaikos ir jos skundų.

Manoma, kad tokį sutrikimą, nors ir lengvu laipsniu, patiria kas šeštoji mama. Negalima kaltinti blogos sveikatos simptomų, apatijos ir liūdnų minčių dėl miego trūkumo ar nuovargio.

Beje, dėl abortų ir persileidimų taip pat smarkiai nukenčia moterų psichika, panašiai kaip depresija po gimdymo. Tada hormoninis fonas taip pat stipriai svyruoja, o tai išprovokuoja nervų sistemos problemas. Be grynai fizinių problemų, hormoninių svyravimų, taip pat jaučiamas kaltės jausmas, kitos neigiamos emocijos ir tai yra pavojingas kokteilis.

Lytinį potraukį ir  sekso malonumus taip pat reguliuoja lytiniai hormonai: progesteronas, estrogenai ir androgenai. Jei hormonų pusiausvyra nesubalansuota, gali kilti grynai fizinių problemų ir emocinių nepatogumų, kai nėra noro ir potraukio. Moteris dažniau nenori sekso arčiau ovuliacijos. Užtat lytinis potraukis gerokai sustiprėja sulaukus 30–40 metų, kai hormonai būna maksimaliai stabilūs. Bet jei yra problemų, nekaltinkite jų dėl nuovargio ir kad „viskas nuobodu“, reikia patikrinti hormonus ir nustatyti galimus jų lygio koregavimo būdus.

 

šeimos gydytoja Rasa Jomantienė

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą