Priekabiavimas gatvėje gali sukelti nerimo, baimės, gėdos ir pykčio jausmus, taip pat nesaugumo jausmą. Šis elgesys ne glostantis, o gąsdinantis. Archyvo nuotrauka

Pavyzdžiui, einate gatve, o jums šaukia: „Gražuole, kuo tu vardu?“, „Ei, katinėli, kur eini?“ ir panašiai.

Ši situacija tikrai pažįstama daugeliui merginų. Ir apimantis nemalonus jausmas, kurį sukelia tokie vyrų kreipiniai, taip pat pažįstamas.

Išvertus iš anglų kalbos žodį „catcalling“ – tai yra priekabiavimas gatvėje. Pats termino pavadinimas kilęs iš žodžių „katė ir skambinti“, tai yra šaukti katę. Šiandien ši sąvoka apima ne tik kreipimąsi į moterį kaip katę, bet ir garsius vyro ar vyrų grupės švilpimus ar seksualinio pobūdžio komentarus. Remiantis įvairiomis apklausomis, nuo 65 proc. iki 95 proc. merginų susiduria su šauksmais, komentarais jų adresu gatvėje. Vyrai taip pat susiduria su šia problema, tačiau daug rečiau.

Priekabiavimas gatvėje vyksta ne tik merginai vaikštant vienai, bet ir bet kurioje viešoje vietoje, net draugų ar pažįstamų kompanijoje. „Catcalling“ kategorijai priklauso: švilpimas, išvaizdos įvertinimas („kokios dailios kojos“), įkyrūs bandymai susipažinti, pypteli iš pravažiuojančių automobilių, rodo vulgarius gestus, persekioja, griebia už rankų ar kitų kūno dalių, užblokuoja kelią ir panašiai.

Kodėl svarbu apie tai kalbėti?

Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad nėra nieko blogo, jei kas nors einant gatve ir prasilenkiant su vyru, pagiria kojas ar gražias akis. Daugelis merginų (ir moterų) tai supranta ir priima kaip komplimentą. Arba tiesiog nekreipia dėmesio,  bet tikrai net nesusimąsto, kad tai yra seksualinis priekabiavimas.  Tiesą sakant, priekabiavimas gatvėje  gali sukelti nerimo, baimės, gėdos ir pykčio jausmus, taip pat nesaugumo jausmą. Šis elgesys ne glostantis, o gąsdinantis. Nes niekada negali žinoti, kaip nepažįstamasis reaguos į jos atsisakymą arba tiesiog ignoravimą. Tik įsivaizduokite situaciją, kai 15-metės merginos „pagyrė“  ilgas kojas tris kartus vyresnis už ją vyras arba priešais ją sustoja automobilis, kuriame keli išgėrę vaikinai kviečia ją prisijungti prie jų. Šios situacijos gali būti  ne tik traumuojančios, bet ir liūdnai baigtis.

Ne vienai merginai dėl to tenka kuo greičiau pasišalinti, kita turi anksčiau išlipti iš visuomeninio transporto, palikti parduotuvę ar kavinę.

Kaip reikia elgtis,  susidūrus su priekabiavimu gatvėje?

  1. Stenkitės nesileisti į pokalbį su priekabiautoju ir kuo greičiau pasišalinti.
  2. Jei manote, kad geriau atsakyti, kalbėkite ramiai, bet aiškiai ir tvirtai, kad nenorite susipažinti ar jums nepatinka dėmesys.
  3. Jei priekabiautojas seka paskui jus ir nepalieka ramybėje, eikite į artimiausią viešą vietą ir paprašykite pagalbos
  4. Paskambinkite tėvams ar pažįstamiems ir praneškite apie problemą, girdint priekabiaujančiam asmeniui, o jam parodykite, kad kalbate rimtai, o ne „flirtuojate“.

 

parengta pagal teenergizer.org

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą