Tokio amžiaus vaikams galite pateikti ir vaizdingą pasakojimą apie spermatozoidus ir kiaušialąstes. Archyvo nuotrauka

Vaiko iPad matėme nuorodas į pornografines svetaines, ką turėtume daryti? Kokio amžiaus vaikui reikėtų aiškinti apie pastojimą, nėštumą, gimdymą? Kaip papasakoti savo vaikui  apie tai, kaip jis išvydo pasaulį?

                                                                                                             mama

 

 

Kai vaikas mažas, kalbėkite labai paprastais žodžiais

Dažniausia tėvų klaida ta, kad jie galvoja: „Na, mes pasakėme vaikui, kad jis gali mūsų paklausti apie viską!“ Jie tokiu būdu išsivadavo iš sunkaus, nepatogaus pokalbio, o atsakomybę už esamą situaciją net perkėlė vaikui. Todėl susigrąžinkite atsakomybę ir galvokite ką jūs turite pirmiausiai padaryti.

Taigi, delsti nėra prasmės. Priešingai, daug kartų papasakokite savo vaikams apie įvairaus amžiaus žmonių, gyvūnų, augalų dauginimosi procesą, apie berniukų ir mergaičių skirtumus, apie brendimą, kai jam bus 10-13 metų, kaip keičiasi organizmas paauglystėje. Papasakokite tada, kol „šlapias sapnas“ ar menstruacijos nebūtų visiška staigmena ir šokas.

Kai vaikas mažas, kalbėkite labai paprastais žodžiais. Apie tėvo sėklą ir mamos kiaušialąstę ir jų tarpusavio ryšį jau galima aiškinti  4 metų vaikui. O nuo 6-7 metų jis/ji jau gali žinoti, kad moterys turi makštį, gimdą, vyrai turi varpą, sėklides

Tokio amžiaus vaikams galite pateikti ir vaizdingą pasakojimą apie spermatozoidus ir kiaušialąstes. Kažkada  spermatozoidas ir kiaušialąstė gyveno narve. Jie gyveno taip toli vienas nuo kito, kad atrodė, kad juos suvienyti gali tik koks nors visiškai neįtikėtinas įvykis. Jie judėjo sudėtingų makroorganizmų viduje visiškai skirtingais keliais. Jie sėdėjo ant skirtingų šakų. Važinėjo skirtingais autobusais. Ir apskritai buvo tikimasi kažko nesuprantamo. Spermatozoido broliai retsykiais iššokdavo visu greičiu, kaip iš greitėjančio traukinio, o seserys kiaušialąstės kartą per  mėnesį išeidavo pasivaikščioti ir negrįždavo. Kai kas sakė, kad jas pasiėmė drakonas.

Vieną dieną spermatozoidas laukė savo traukinio, kuriame buvo net du šimtai tūkstančių tokių pat kaip jis! Ir visi pradėjo dirbti su uodegomis (na, ne su galva), įveikė kliūtis, perėjo miškus ir laukus, priešpriešinį vėją ir raudonas upes, kad pasiektų tikslą. O tikslas buvo sėdinti kiaušialąstė narve. Ji sėdėjo toli, toli, už tolimų jūrų ir laukė to vienintelio.

Tik kelios dešimtys spermatozoidų pateko į kiaušialąstės narvą. Jie praėjo per ugnį, vandenį ir kažkokius vamzdžius. Jie sukiojosi apie kiaušialąstę narve, o po to pateko į kitas jos patalpas. Jam nebereikėjo uodegos. Buvo reikalinga tik galva. Jie smarkiai susiglaudė ir pasibučiavo. Taip jiedu tapo vienu.

Ir ilgainiui jie virto kojomis, rankomis, galva, akimis…

 

Daugiau kalbėkite vaikui apie mamos ir tėčio meilę

Pastebima tendencija varpos ar makšties įvardijimą pakeisti kitais žodžiais. Paprastai kartu su pakaitiniais žodžiais transliuojamas šios temos tabu. Beje, pravartu susipažinti su žodžiais. Pavyzdžiui, vyriškas lytinis organas – tai ir varpa, penis, pipetė, kapšelis, sėklidės, apyvarpė.

Dažnai net šių žodžių įvardijimas sukelia juoką. galite juoktis į sveikatą, bet kuo ramiau ir džiaugsmingiau atsakysite į vaiko lyties klausimus, tuo mažiau streso ši tema jam kels dabar ir vėliau.

O moterų lytiniams organams rekomenduoju naudoti šiuos pavadinimus – vulva, makštis, išorinės ir vidinės lytinės lūpos.

Daugiau kalbėkite vaikui apie mamos ir tėčio meilę. Yra daug įvairių situacijų. Vaikai gimsta ne santuokoje, tėvai tuokiasi dėl nėštumo, santuoka išyra gimus vaikui, vaikas gali būti netekęs abiejų tėvų ir panašiai.

Kad ir kokia sudėtinga būtų jūsų situacija, jei pastojimo laikotarpiu tarp mamos ir tėčio buvo šilti jausmai, būtinai pasidalinkite tuo su savo vaiku. Tai labai svarbu. Juk šios žinios apie jo atėjimą į pasaulį yra pagrindas, kuriuo jis gali remtis. Tai yra pasaulio kvietimas, į kurį vaikas atsiliepė.

Galima kalbėti abstrakčiai, apie tai, kaip dažniausiai tai vyksta: žmonės susipažįsta, pradeda bendrauti, susitikinėti, dalintis vieni su kitais tuo, kas jiems įdomu ir svarbu.

Kai žmonės įsimyli, juos apima jausmas, kad šis žmogus, kurio jis anksčiau nepažino, yra labai ypatingas, nuostabus, įdomus, puikiai tinkantis ir visas pasaulis džiaugiasi jų meile.

Papasakokite vaikui  apie savo pažintį. Apie tai, kad įsimylėjėliai gali daryti visokias beprotiškas kvailystes. Kad kažkuriuo metu jie nusprendžia, jog nori būti kartu. Įsimylėję žmonės nori vienas kitą laikyti už rankos, apkabinti, pabučiuoti, paglostyti. Tam tikru momentu jie nusprendžia pasimylėti.

Paaiškinkite vaikui, kad seksas yra labai intymus procesas. Tai yra glaudesnis ryšys, ką vyras ir moteris daro kitiems nematant.

Šis žodis kilęs iš lotyniško žodžio sexus (seksas). Ir kad berniukai ir mergaitės, vyrai ir moterys skiriasi savo lytimi.

Raskite medžiagos, atitinkančios tai, ką norite pasakyti vaikui. Pavyzdžiui,  Virginie Dumont knyga „Iš kur atsiranda vaikai“ arba Katerinos Janusz ir Mervi Lindman „Kaip aš atėjau į pasaulį“, parašytos suaugusiems, bet skirtos skaityti vaikams.

Pirmasis jos leidimas sukėlė tiek daug ginčų tarp tėvų, kurie turi skirtingus požiūrius į lytinį švietimą.

Galbūt norėsite  ir nerodyti vaikams kai kurių medžiagų, tačiau jų skaitymas yra vertingas ruošiantis šiam pokalbiui. Tokia medžiaga gali būti ne tik knygos ar paveikslėliai, bet ir vaizdo įrašai.

Pažvelkite į savo  vaiko akis. Kai jausitės pasiruošę kalbėti, atidėkite visas medžiagas. Pažvelkite į savo vaiką, apkabinkite jį. Juk iš jūsų atsirado šis stebuklas! Jūsų dėka jūsų vaikai atsirado ir gyvena šiame pasaulyje. Taip, jūs turėjote lytinių santykių (didžiąją laiko dalį). Ir buvo labai šaunu. Labai intymus procesas. Dviejų paslaptis. Ir labai smagu. Ir nuostabu, kad atsirado dukrelė ar sūnelis!

 

seksologas Liudvikas Petravičius

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą