Laisvas pasirinkimas gali būti žalingas: kai turi per daug laisvės rinktis, tau sunku priimti sprendimą. Ir žmogų demotyvuoja priimti teisingą vienintelį sprendimą

Daugelis iš mūsų daugiau ar mažiau esame susipažinę su įvairiomis pažinčių programėlėmis. Vieni galbūt sužinojo iš draugų, kurie gyrėsi, kad padedant, takim, „Tinder“ pavyko sukurti savo vedybinę laimę. Galbūt jūs patys retsykiais nueinate į pasimatymus su žmonėmis, su kuriais susipažinote įvairiose pažinčių platformose.

 

Kas ketvirta pora susiformuoja padedant internetui

Be abejo, jums teko stebėti tokį vaizdą – prie baro sėdi mergina. Patraukli mergina, į kurią nukrypsta ne vieno simpatiško vyro akys. Bet mergina nenaudoja savo moteriškų kerų, nesidairo ir koketiškai niekam nesišypso. Ji išsitraukia išmanųjį telefoną ir atsidaro „Tinder“. Jo ekrane vienas už kitą patrauklesni vyrai, net akys pradeda mirguliuoti. Vienas perbraukimas ir atsiveria dar daugiau nuotraukų. Nepaisant to, kad šalia jos yra bent porą laisvų vaikinų, ji ieško tinkamo partnerio internete. Ar taip mus veikia šiuolaikinės technologijos, kad mieliau renkamės virtualų pasaulį, atsisakydami tikro bendravimo?

„Yra daugybė teorijų, kurios apibūdina žalingą internetinių pažinčių poveikį“, – sako Stanfordo universiteto profesorius, sociologas Michaelas Rosenfeldas. Mokslininkas daugelį metų tyrinėjo šį klausimą, todėl jo nuomone galima pasitikėti. „Beje, bet dauguma šių teorijų yra nepagrįstos“, – pridūrė jis. Rosenfeldo vadovaujami mokslininkai atliko didelės apimties tyrimą, per kurį stebėjo 3000 žmonių asmeninį gyvenimą. Anot sociologijos profesoriaus, tokių programų, kaip „Tinder“, vaidmuo auga kiekvieną dieną. Dabar kas ketvirta pora susiformuoja padedant internetui. Tai yra kalbant apie heteroseksualias poras. Kalbant apie homoseksualias poras, statistika dar labiau palanki joms – dvi iš trijų porų susipažįsta internete. Pažinčių programos tapo  ne tik nepaprastai sėkmingos, bet jos iš esmės pakeičia žmonių gyvenimą. Taip pat paaiškėjo, kad internetinės pažintys tam tikrais aspektais yra dar sėkmingesnės nei bendraujant betarpiškai.

Dabar trumpas interviu su Stanfordo universiteto profesoriumi Michaelu Rosenfeldu, kuris išsakė savo požiūrį į tai, kaip programos veikia mūsų santykius.

  • Turite didžiulę duomenų bazę. Ką naujo sužinojote apie tarpusavio santykius ir kaip žmonės mūsų laikais pažįsta vienas kitą?
  • Na, visų pirma, šiuolaikiniai žmonės savo pirmąją santuoką sudaro daug vėliau. Anksčiau jaunuoliai tuokėsi, vos peržengdami dvidešimt metų ribą. Tai yra, visos pažintys ir piršlybos prieš santuoką siekė vieno tikslo: rimtų santykių. Šiandieninis jaunimas mąsto ir elgiasi kitaip.

Jie susituokia arčiau nei trisdešimt. O daugelis trisdešimt ir keturiasdešimtmečių vyrų ir moterų visiškai neieško rimtų santykių.  Padedant išmaniųjų telefonų programėlėms ir pažinčių svetainių teikiamoms paslaugoms, galima rasti daug daugiau potencialių partnerių nei anksčiau, kai teko ieškoti darbo vietoje ar tarp tų, kurie gyvena netoliese. Ši pasirinkimo laisvė ypač skirta tiems, kurie ieško ko nors ypatingo. Nepamirškime, kad įvairios pažinčių programėlės padeda žmonėms lengvai susirasti neįpareigojančius vienkartinius ryšius. Tai bene svarbiausias dalykas, kurį turite žinoti, prieš užmezgant santykius internete.

  • Tyrimo metu pastebėjote staigų pažinčių programų populiarumo padidėjimą… Daugelis žmonių mano, kad tai nėra gerai. Kodėl žmonės tokie skeptiški?
  • Dauguma jaudinasi, nes laikosi teorijos, kad laisvas pasirinkimas gali būti žalingas. Teorija yra tokia: kai turi per daug laisvės rinktis, tau sunku priimti sprendimą. Ir žmogų demotyvuoja priimti teisingą vienintelį sprendimą. Tai galima pastebėti net kasdieniuose smulkmenose. Tarkime, nueinate į parduotuvę ir užsukate į konditerijos skyrių. Pasirinkimo per akis. Ir jums sunku ar net nepajėgiate pasirinkti, kuris iš šių skanėstų gardesnis ir saldesnis. Galų gale nenorite tenkintis tik vienu pyragu. Todėl renkatės bent kelis saldumynus, kai siūloma tiek daug skirtingų rūšių ir skonių! Žinoma, nemanau, kad „uogienės teoriją“ verta pritaikyti žmonių santykių srityje. Asmeniškai stebėdamas vartotojų anketos duomenis, nematau jokių neigiamų internetinių pažinčių padarinių. Tyrimų duomenimis, žmonės, sutikę porą internete, rečiau išsiskiria. Galų gale, užmezgus santykius, visiškai nesvarbu, kaip susipažinote. Yra pažinčių svetainių, skirtų „vienos nakties nuotykiui“, yra svetainių tiems, kurie nori rimtų santykių.

Be to, atsitiktiniai ar vienkartiniai santykiai gali virsti stabiliais santykiais. Kaip ir viskas gyvenime. Pažintys internete turi daug privalumų. Žmonės, kuriems sunku ar neturi galimybių susirasti artimą sielą gatvėje, kavinėje, prisijungus prie pažinčių programos, suteikia daugiau galimybių. Be to, kai  tau 23-eji, susirasti porą yra daug lengviau – beveik visi yra tavo potencialūs partneriai. O kai artėjate prie keturiasdešimties metų, daug sunkiau susitvarkyti asmeninį gyvenimą – daugelis jūsų bendraamžių jau yra susituokę. Tai yra, mes galime pasakyti, kad viskas nėra visai taip blogai, kaip sako daugelis. Be to, daugelis visada bijo ko nors naujo ir nesuprantamo. Naujos technologijos mus gąsdina. Tačiau žmonės kažkada bijojo ir telefono, ir automobilių. Net skalbimo mašinos kadaise kėlė nepasitikėjimą ir baimę. Jei nesurinksime nešvarių skalbinių ir nenunešime į skalbyklą, kaip mes susitiksime ir bendrausime su žmonėmis? Tie metai praėjo. Mes jau pripratome prie skalbimo mašinų, turimų savo namuose. Mes jas naudojame ir tai netrukdo mums bendrauti  su kitais žmonėmis.

  • Tai reiškia, kad visos tos baimės yra nepagrįstos ir visiškai nereikalingos?
  • Panašiai yra ir su išmaniųjų telefonų programomis bei pažinčių svetainėmis. Mes bijome, kad jos pavers mus labiau paviršutiniškais žmonėmis. Galų gale „Tinder“ ar „Grindr“ (Tai socialinių tinklų ir internetinių pažinčių programa, skirta gėjams, biseksualams, transseksualams ir keistokiems žmonėms) pirmiausiai suteikiama galimybė žmones vertinti pagal nuotraukas. Tai yra, išimtinai pagal išvaizdą. Bet tokių programų vartotojų profiliai suteikia mums labai mažai informacijos. Bet žinote, programos nepadaro mūsų paviršutiniškais. Mes iš pradžių tokie esame. Susitikdami realiame gyvenime žmonės pirmiausiai taip pat vertina vienas kitą pagal savo išvaizdą. Ne technologija mus paverčia tokiais. Pažintys, tiek internete, tiek susitikus akis į akį, grindžiamos išvaizdos įvertinimu. Pavyzdžiui, jūs įeinate į patalpas. Nesvarbu, ar tai baras, ar bažnyčia, jūs vertinate žmones vienodai pagal jų išvaizdą. Mums tikrai svarbu, kaip atrodo tas ar kitas žmogus. Mūsų smegenų regos žievė daro didžiulę įtaką mūsų sąveikai su pasauliu. Todėl tame nėra nieko blogo.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą