Skandinavijos sagos herojų primenantis Roaldas ir trapi Patricia atrodė tobula pora. En.wikipedia.org nuotrauka

Rašytojas Roaldas Dahlas į stiklinę įsipylė  per dviejų pirštų plotį viskio. Tada pagalvojo ir prisipylė pilną stiklinę. Diena tik prasidėjo. Jo žmona neišėjo pusryčiauti. Tai nieko gero nežadėjo. namuose betvarkė. „Jei ji pamatys, bus blogai“, – pagalvojo Roaldas. Vyras gėrė  ir vis neprisigėrė, o ta, kurią pavadino „ji“, – jo žmona ir žinoma aktorė Patricia Neal.

 

Kai ji viską sužinojo, tarp jų atsivėrė bedugnė

Patricios galvoje karštligiškai sukosi mintys. Bet kodėl iš tikrųjų ji turėtų palikti jų bendrą namą su Roaldu, jei dėl to, kas nutiko, tai ne jos kaltė?!

Patricia atsisėdo ant sofos – jos akyse pasirodė ašaros, tačiau ji visada buvo laikoma stipria moterimi ir seniai draudė sau verkti. Holivude ponia Neal garsėjo savo geležiniu charakteriu, tačiau dabar ji buvo pasirengusi apsiverkti kaip mergaitė arba daužyti visus indus namuose…

Tik pagalvok: trisdešimt metų! Trisdešimt prakeiktų metų… O koks rezultatas? Pasibjaurėjimo jausmas, gėda ir jausmas, kad viskas veltui. Vyras buvo tik per žingsnį nuo jos, svetainėje, o atrodė, kad jis yra kitoje pasaulio pusėje. Po to, kai ji viską sužinojo, tarp jų atsivėrė bedugnė. Moteris paėmė cigaretę ir prisidegė. Ji turėjo dėl ko išgyventi…

Roaldas už žmonos nugaros susitikinėjo su jos geriausia drauge Felicity D“Abro. Felicity buvo dvidešimt metų jaunesnė už Roaldą. Ir, žinodama Pat charakterį, Felicity stengėsi jai viską pranešti.

Šis romanas truko gana ilgai, kol žlugo šeiminis poros gyvenimas. O baisiausia buvo tai, kad į šipulius sudužo dar ne taip seniai buvusi  didžiulė, kone beprotiška meilė. Pat pavargusi užsimerkė. 1951 metais garsioji dramaturgė Lillian Hellman surengė vakarienę. Jos svetainėje prie puikiai serviruoto stalo susirinko daug žinomų žmonių.

Rašytojas Roaldas Dahlas prie stalo sėdėjo su jaunute Patricia Neal – aktore, kuri tapo JAV miesto pokalbio tema. Graži rudaplaukė žalsvai rudomis akimis ir žavia šypsena užtikrintai padarė puikią karjerą, tačiau išgarsėjo dėl skandalingo romano su Gary‘iu Cooperiu.

Likus dvejiems metams iki filmo „Šaltinis“ filmavimo aikštelėje aprašytų įvykių, 21-erių Patricija pirmą kartą gyvenime įsimylėjo tuo metu paklausiausią Holivudo aktorių, kuris buvo kone ketvirtadaliu už ją vyresnis ir vedęs. Tačiau tikino, kad jo santuoka jau seniai virto tuščiu formalumu. Jausmai buvo abipusiai.

Cooperis netgi nuvežė Nealą į Kubą pas savo draugą, garsųjį rašytoją Ernestą Hemingway‘ų, kad praneštų apie sužadėtuves. Tačiau Cooperio žmona Veronica sakė, kad niekada neduos vyrui  skyrybų ir pažadėjo sugadinti, net sugriauti jo karjerą.

Skandalą užuodę žurnalistai žvaigždės vardą tampė į visas puses kaip alkani šunys. „Gary‘is Cooperis išdavė savo žmoną ir dukrą“, „Senstantis damų vyras turi jauną meilužę“, „Kokį pavyzdį Cooperis rodo žiūrovams?“, – šios ir kitos antraštės puikavosi pirmuose laikraščių puslapiuose.

Antraštės smogė kaip antausiai, o po skyrybų su Cooperio žmona visuomenė ir žurnalistai jį tikrai būtų suplėšę į gabalus. Be to, tapo žinoma, kad Patricia laukiasi vaiko nuo Cooperio.

Spaudimas buvo toks stiprus, kad Cooperis palūžo. Jam reikėjo ką nors nuspręsti, ir jis bailiai pasirinko: grįžo į šeimą. Spauda ir Holivudo magnatai jam atleido.

Po to, kai Cooperio žmona pavadino Pat nespausdinamu žodžiu, o jo dukra Maria viešai spjovė į Patricios veidą, visi pakėlė prieš ją ginklus. Visuomenės nuomonės įtakoje jauna aktorė buvo priversta išsiskirti su Cooperiu ir jo spaudžiama pasidaryti abortą 1950 metų spalį.

Patriciai tai buvo smūgis. Panelė Neal buvo praminta „namų šeimininke“ ir piktadare, išardžiusi pavyzdingą šeimą.

Moteris ėmėsi drąsaus poelgio: paliko Holivudą ir nuėjo dirbti į Brodvėjaus teatro sceną. Norėdama pamiršti asmeninę dramą, Pat pasinėrė į socialinį gyvenimą.

Šiuo sunkiu moteriai laikotarpiu ji susipažino su Roaldu Dahlu. Vos į viešumą išėjusiam norvegų kilmės rašytojo šlovės trokštančiam Roaldui (vėliau Holivude  buvo sukurti filmai pagal jo knygų „Čarlis ir šokolado fabrikas“, „Gremlinsas“, „Matilda“ scenarijus.  Vyrui Patricia patiko iš pirmo žvilgsnio.

 

Abu buvo partrenkti netikėtai iš už kampo išnirusio taksi

Kone dviejų metrų ūgio santūrus vikingas skvarbiomis šviesiomis akimis, pasitikintis savimi ir pasimetęs. Iš jo sklido ramybės ir patikimumo banga. Skandalinga Patricios praeitis Roaldo nesuglumino. Lilian ne veltui susodino juos vienas šalia kito: Skandinavijos sagos herojų primenantis Roaldas ir trapi Patricia atrodė tobula pora.

Vyras visą vakarą  nėrėsi iš kailio, stengdamasis prajuokinti liūdną gražią kaimynę, kurią įsimylėjo iš pirmo žvilgsnio.

Roaldas ir Patricia susituokė 1953 metais. Moters gyvenimas pagerėjo. Šalia buvo talentingas vyras, mylintis ir pasiruošęs ją palaikyti, ji džiaugėsi šeimynine laime.

1955 metais pora susilaukė dukters Olivios, pavadintos Williamo Shakespeare‘o „Dvyliktosios nakties“, mėgstamiausios Pat pjesės, herojės vardu. Praėjus dvejiems metams gimė dukra Chantal Sophia, o po penkerių metų gimė sūnus Theo.

Nepaisant  trijų vaikų, Patricia Neal grįžo į Holivudą ir vaidino filmuose „Face in the Crowd“, atlikusi Marshos Jeffries vaidmenį, „Pusryčiai pas Tiffany“.

Viskas pavyko gerai. Patricia tapo geidžiama aktore. Tačiau jos aktorės karjerą nutraukė tragedija.

… 1960 m. gruodį auklė su keturių mėnesių sūneliu Theo išėjo pasivaikščioti. Ji ėjo stumdama  vežimėlį priešais save. Abu buvo partrenkti netikėtai iš už kampo išnirusio taksi. Vaikas patyrė sunkią galvos traumą.

Gydytojai pateikė pesimistiškiausias prognozes. O kai Theo išgyveno, gydytojai abejojo, ar jis vystysis kaip sveiki bendraamžiai: vaikui progresavo hidrocefalija.

Patricia ir Roaldas padarė viską, kad išgydytų vaiką. Vaiko tėvas, detaliai suprasdamas medicinines problemas, dalyvavo kuriant WDT (Wade-Dahl-Till) vožtuvą – prietaisą, kuris buvo naudojamas sergant hidrocefalija smegenų skysčio nutekėjimui normalizuoti.

WDT vožtuvas buvo patentuotas 1962 metais, bendradarbiaujant Dahlui, hidrotechnikui Stanley Wade‘ui ir neurochirurgui Kennethui Tillui. Vaikas buvo išgelbėtas.

Tačiau tai buvo tik Patricią  užklupusių išbandymų pradžia. 1962 metais lapkritį septynmetė Olivia grįžo iš mokyklos ir įteikė mamai raštelį, informuojantį apie tymų protrūkį mokykloje. Mergina jautėsi gerai.

Sunerimusi Pat susisiekė su savo giminaite Ashley Miles, kuri atsiuntė jiems gama globuliną, skirtą vaikų imunitetui nuo tymų stiprinti.

Giminaitei pavyko gauti vieną vaistų dozę, kurią tėvai nusprendė panaudoti mažajam Theo,  nes jo  sveikatos būklė  staiga pablogėjo.

Neal savo atsiminimuose rašė, kad giminaitė pasakiusi: „Tegul geriau mergaitės susirgtų tymais… joms bus lengviau“. Mat galvojo, kad vaikystėje geriau užsikrėsti infekcija, kad įgytų stiprų imunitetą, nes tymai pavojingi nėščiai moteriai.  Tada vakcinos nuo tymų nebuvo.

Olivia susirgo tymais ir keletą dienų ji šiek tiek karščiavo, krėtė šaltkrėtis, bet išliko normali. Ji buvo linksma ir netgi laimėjo šachmatų partiją, žaisdama su savo tėvu.

Po dienos mergaitė prarado sąmonę, ją apėmė traukuliai. Olivia buvo nuvežta į vietos ligoninę, kur jai buvo diagnozuotas tymų encefalitas. Ji mirė kitą dieną, 1962 m. lapkričio 17-ąją.

Kai paskambino gydytoja ir pasakė Pat, kad jos dukra mirė, ji netikėjo ir vis kartojo ir kartojo: ar jos mergaitei nešalta…

Sutuoktiniai iš sielvarto nežinojo kur dėtis ir nuo savižudybės juos išgelbėjo tai, kad jiems teko rūpintis Theo ir Sophia. Olivios mirtis sukrėtė  ne tik tėvus.

„Dvi savo knygas skyriau Oliviai. Pirmoji buvo „Džeimsas ir milžinas persikas“. Tada ji dar buvo gyva. Antroji – „Didysis geras milžinas“, skirta jos atminimui po to, kai ji mirė nuo tymų. Jos vardą pamatysite kiekvienos šių knygų pradžioje. Ir aš žinau, kokia ji būtų laiminga sužinojusi, kad jos mirtis padėjo išgelbėti daugelį kitų vaikų nuo ligų ir mirties“, – sakė Roaldas Dahlas.

Gyvenimas tęsėsi ir netrukus pora vėl tapo tėvais. 1964 m. gegužės 12 d. Patricia pagimdė mergaitę, kuri buvo pavadinta Ofelija Magdalena. Tais pačiais metais Patricia gavo „Oskarą“ už geriausią aktorės vaidmenį filme „Hud“.

 

Atgavo sąmonę, bet ji visiškai pamiršo, kaip vaikščioti ir kalbėti

Nepraėjus nė metams bėdos ištiko ir pačią Patricią. Tada ji vėl buvo nėščia. Aktorei buvo pasiūlytas puikus vaidmuo Holivude ir ji sutiko.

Vieną vakarą, antrąjį nėštumo mėnesį, Pat pasijuto blogai: svaigo galva, drebėjo rankos, galva, atrodė, tuoj plyš pusiau, o akys tuoj iššoks ant kaktos… O tada akyse išblėso šviesa, ir ji neatsimena, kas nutiko toliau.

Tada ištiko insultas smegenų kraujagyslių aneurizmos fone  –  iš karto plyšo net trys kraujagyslės! Pat tris savaites buvo komos būsenoje.

Gydytojai Roaldui nesuteikė jokių garantijų. Laikraščiai suskubo skelbti, kad nėščioji Patricia Neal mirė ligoninėje, ir paskelbė nekrologą.

Po kiek laiko moteris atgavo sąmonę, bet ji visiškai pamiršo, kaip vaikščioti ir kalbėti. Ekspertai numojo rankomis. Ir tada Roaldas ėmėsi veiksmų.  Jis nesitraukė nė per žingsnį nuo žmonos lovos. Jis kankino ją savo sugalvotais neįprastais šešių valandų pratimais, privertė draugus ir net kaimynus treniruotis su ja.

Ir įvyko stebuklas: po kelių mėnesių Pat prabilo, o po kiek laiko žengė pirmuosius žingsnius.

Po insulto Patricia šiek tiek šlubavo dešine koja ir sunkiai prisiminė vardus, bet nepaisant to, ji jautėsi pakankamai gerai.

1965 metais rugpjūčio 4 d. gimė penktasis Pat ir Roaldo vaikas Lucy. Mergaitė gimė visiškai sveika. Netrukus Patricia grįžo į kiną ir 1969 metais buvo nominuota „Oskarui“ už geriausią antro plano aktorę filme „Save for Roses“.

Meilė ją sugrąžino į gyvenimą. Moteris buvo laiminga su Roaldu. Net dažni kivirčai netrukdė laimei – nieko nepadarysi – abu turėjo stiprius ir valdingus charakterius.

Psichologai teigia, kad meilė trunka ne ilgiau kaip trejus metus, o  jie kartu gyveno trisdešimt: meilė virto įpročiu, vėliau įprotis tapo kasdienybe. Tačiau charakteriai išliko tie patys,  ir sutuoktiniai vienas kitą skaudindavo vis dažniau.

O dabar, susirinkusi daiktus, Patricia  galvojo iškeliauti ir pradėti naują gyvenimą. Tegul nuotraukos ir laiškai sudega židinyje, o sagė, kurią Roaldas nupirko Paryžiuje, ir sidabrinis plaukų segtukas iš Londono, atsidūrė šiukšliadėžėje…

Visa tai šiukšliadėžėje ir jos gyvenime nebeliko vietos niekam, susijusiam su Roaldu Dahlu. Nė vienas dalykas jai neturėtų priminti praeities.

Roaldas bandė išsiaiškinti, ko jis nori ir kuri iš dviejų moterų jam brangesnė.

Vienoje svarstyklių pusėje – trisdešimt metų trukusi meilė, bendri įpročiai, keturi suaugę vaikai ir, tiesą pasakius, artėjanti senatvė. Kitoje pusėje – pokyčių, kurių jis nesitikėjo, galimybė.

Kaip manote, ką jis pasirinko?

Nuotr. Patricia Neal ir Gary Cooperis (viršuje), Patricia Neal su šeima (apačioje)

en.wikipedia.org nuotraukos

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą