Jaunesnių nei 17 metų merginų gimdymų ir abortų santykis yra 1: 5. Archyvo nuotrauka

Lytinio švietimo problema pastaruoju metu vis dažniau keliama visuomenėje: žiniasklaidoje, medicinos kongresuose ir forumuose, ugdymo ir auklėjimo įstaigose, nes mokslininkų atlikti tyrimai verčia skambinti pavojų varpais.

 

Dažniausiai naudojasi neveiksmingais ir nesaugiais metodais

Mokslininkai atliko tyrimą ir išsiaiškino, kad vidutinis seksualinio debiuto amžius yra 16 metų. Šiek tiek daugiau nei 5 proc. mergaičių pradeda seksualinį gyvenimą būdamos 12 metų, apie 35 proc. – 14-15 metų.  O tarp 10–11 klasių mokinių reguliarų lytinį gyvenimą gyvena apie 10 proc. Taip yra nepaisant to, kad apie 70 proc. jų neturi nuolatinio seksualinio partnerio. Nežinantiems: jei yra daugiau nei 5 seksualiniai partneriai (per gyvenimą!),  net ir neturint LPI infekcijos atvejų, moteriai užtikrintas lėtinis lytinių organų uždegimas.

Daugiau nei 30 proc. mergaičių iki 15 metų neturi jokio supratimo apie kontracepciją. 90 proc. mergaičių per pirmąjį lytinį aktą nenaudojo kontracepcijos priemonių, o 15 proc. atvejų nėštumas tapo natūralia pasekme. Tik 60 proc. seksualiai aktyvių mergaičių galvoja apie kontracepcijos poreikį, bet  jos dažniausiai naudojasi neveiksmingais ir dažnai nesaugiais metodais. Tai yra nusiprausia po dušu su spermicidiniais tepalais, vartoja vaistus, kuriuose yra daug hormonų.

Kas trečia mergina iki 17 metų, kuri yra seksualiai aktyvi, bent kartą pastojo. Jaunesnių nei 17 metų merginų gimdymų ir abortų santykis yra 1: 5. Be to, kas antras nėštumo nutraukimas per pirmąjį nėštumą, nepaisant jo įgyvendinimo būdo, baigiasi nevaisingumu. Nevaisingumo procentas yra didesnis, kuo daugiau abortų atliko moteris. Deja, neretai mergina nutraukia du, tris ar net keturis nėštumus iki 19 metų. Tarp moterų, hospitalizuotų dėl komplikacijų po abortų, daugiau nei 50 proc. yra mergaičių iki 20 metų amžiaus.

 

Tarp paauglių daugėja mišrios infekcijos atvejų

Lytiniu keliu plintančių infekcijų (LPI) paplitimas jau seniai peržengė epidemijos barjerą. Per pastaruosius dešimt metų vien tik sifiliu sergančių paauglių skaičius padidėjo 14 (!) kartų. 2001 metais tarp paauglių iki 17 metų buvo užregistruota daugiau nei 63 tūkst. LPI atvejų iš 100 tūkst atvejų. Dabar šie skaičiai dar didesni. Dažniausios paauglių lytiniu keliu plintančios infekcijos yra trichomonozė, sifilis, chlamidijos ir gonorėja. Pasak Epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų instituto, 28 proc. paauglių atvejų yra mišri infekcija (2 ar daugiau patogenų).

Kaip jums patinka statistika? Baisu, ar ne? Bet tuo gyvena ir mūsų vaikai. Nemanykite, kad jei vaikas bus daugiau laiko užsiėmęs mokslais, jis neturės galimybių peržengti leistinų ribų. Kaip nubrėžti šias ribas, išliekant ištikimu paauglio draugu, o ne „kalėjimo prižiūrėtoju“?

Juk dar ne taip seniai, kai nauja seksualinės revoliucijos banga nebuvo tokia akivaizdi, lytinis švietimas buvo laikomas kažkokiu amoraliu dalyku, gadinančiu vaikų protus ir tradicijas. Laikai keičiasi ir dabar žinojimas, kad jūs, mieli tėvai, turite galimybę įdėti į vaikų galvas patarimus lytinio švietimo klausimais, iš esmės gali juos išgelbėti nuo nepataisomų jaunystės klaidų.

 

parengta pagal plannedparenthood.org

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą