„Jei iš tikrųjų esu toks vertingas, tai ar negalima būtų man duoti kiek nors grynaisiais?“, –  klausia  populiaraus animacinio filmo „Mažylis ir Karlsonas“ herojus Mažylis.

Daug tėvų gyvena ne vien iš atlyginimų

Iš tikrųjų tie, kurie galvoja apie šeimos pagausėjimą ir tie, kurie jau susilaukė palikuonių, ne iš nuogirdų žino, kad vaikų išlaikymas – užima nemažą šeimos biudžeto dalį. Taigi, kiek kainuoja užauginti vaiką?

Aišku, moterys gimdo vaikus tikrai ne dėl to, kad po to skaičiuotų kiekvieną centą, tačiau kuris atsakingas tėvas supranta, kad gimus vaikui išlaidos gerokai padidės.  Bet kiek? Kai kurie gimdytojai net pradeda vesti išlaidų sąsiuvinį, kuriame žymi kiek ir už ką sumokėjo dar iki vaikui gimus ir po to.

Kitiems palengvina šią rūpestį atlikti tyrimai ir apklausos kai kuriose šalyse.

UNICEF duomenimis, besivystančiose šalyse vieno vaiko išlaikymui per metus tenka sumokėti, priklausomai nuo infliacijos lygio, apie 900 JAV dolerių ir maždaug 16.500 JAV dolerių nuo jo gimimo iki kol sueina 17 metų.

Suprantama, skaičiai apytiksliai. Reikalas tas, kad daug tėvų gyvena ne vien iš atlyginimo, bet  ir iš savo ūkio, augindami daržoves, keičiantis daiktais, gaudami paramą ar labdarą ir panašiai.

Tuo tarpu išsivysčiusiose šalyse padėtis kitokia. Pavyzdžiui, 2015 metais, Australijos, Kanberos universiteto mokslininkai išsiaiškino, kad norint užauginti du vaikus iki pilnametystės, šeimai kainuotų apie 812 tūkst. Australijos dolerių (570 tūkst. JAV dolerių). Ekspertų tvirtinimu, per  pastaruosius 10 metų vaiko išlaikymo kaštai Australijoje išaugo beveik dvigubai. Pavyzdžiui, 2002 metais vaiko išlaikymas nuo gimimo iki kol baigia mokyklą, tėvams atsėjo 448 tūkst. dolerių.

Brangiai vaikų išlaikymas kainuoja ir britams. Organizacijos „Child Poverty Action Group“ , teikiančios pagalbą mažai aprūpintoms šeimoms, duomenimis, 2013 metais Didžiojoje Britanijoje tėvai, vieno vaiko išlaikymui per mėnesį išleidžia vidutiniškai 148 svarų sterlingų.

Tačiau šios išlaidos kasmet didėja. Neseniai Jungtinėje Karalystėje atlikti tyrimai parodė, kad norint išlaikyti vaiką nuo gimimo iki kol jam sueis 21 metai, tėvams kas mėnesį tenka pakloti 230 svarų sterlingų. Tačiau, kad vaikas būtų ne tik pavalgęs, turėtų žaislų, drabužių, medicinos draudimą ir pagalba, tėvams reikia papildomai išleisti dar 29 proc. visų pajamų per metus.

 

Vaiko kambario stygius – viena priežasčių sutuoktiniams vengti turėti daugiau atžalų 

Kanadoje vaiko išlaikymas nuo gimimo iki kol sulaukia 18 metų tėvams kainuoja maždaug 120 tūkst. Kanados dolerių, o JAV per tą patį laikotarpį tėvams tenka pakloti vidutiniškai 245 tūkst. JAV dolerių.

Statistikos duomenimis, 7 iš 10 amerikiečių šeimų, laukdami šeimos pagausėjimo arba, kol vaikui sueina vieneri metai, persikelia gyventi į erdvesnius namus.

Šiuo klausimu daug sunkiau didmiesčių gyventojams, kurie gyvena daugiaaukščiuose namuose. Pavyzdžiui, Niujorke papildomas kambarys vaikui kainuoja 320 JAV dolerių per mėnesį.

Beje, dar  prezidentaujant Billui Clintonui kongreso nariai svarstė galimybę dalį nuomos mokesčio nurašyti valstybės sąskaita tuo atveju, jei šeima turi nepilnametį vaiką.  Tačiau Mokesčių tarnybos analitikai (IRS) išpeikė šį pasiūlymą, sakydami, kad šis sumanymas gerokai patuštintų valstybės biudžetą.

Bet lazda atsisuko kitu galu. Paaiškėjo, kad papildomo kambario vaikui stygius – viena priežasčių sutuoktiniams vengti turėti daugiau vaikų.  Tai ypač akivaizdu Niujorke, kur bene brangiausiai kainuoja butų nuoma ir tuo pačiu didžiausias abortų skaičius.

Nepaisant to, televizijos kanalas „NBC News“ paskelbė, kiek šeimos, gaunančios vidutines pajamas, vienam vaikui, gimusiam 2013 metais ir iki kol jiems sueis 21 metai, išleis daugiau kaip  240 tūkst. JAV dolerių.

O šeimoms, gyvenančioms šiaurės vakarų regionuose, tenka dar plačiau atverti piniginę. Išlaidos – maistas, drabužiai, vaikų darželis, išsilavinimas – išaugo 1,8 proc., lyginant su praėjusiais metais.  Be to, miestiečiai, gyvenantys JAV šiaurės vakarų dalyje, išleidžia daugiau – apie 282.480 tūkst. JAV dolerių. JAV Statistikos departamento duomenimis, priklausomai nuo infliacijos lygio, vaikas, gimęs praėjusiais metais, gali kainuoti šeimai, gaunančiai vidutines pajamas, daugiau kaip 300 tūkst. JAV dolerių.

Beje, išlaidos, susijusios su nėštumu arba atsiradusios jau po to, kai vaikas tapo pilnametis, pavyzdžiui, mokestis už mokslus koledže, nebuvo įtraukti.

Apskritai JAV labai atsakingai sprendžiami klausimai, kaip keičiasi šeimos biudžetas, pagausėjus šeimai. Atitinkamais tyrimais užsiima keli šios šalies valstybiniai institutai, kurie kasmet pateikia atskaitas apie šeimas, gyvenančias įvairiose Amerikos valstijose ir gaunančias skirtingas pajamas bei užimančias skirtingą socialinę padėtį.

Remiantis amerikiečių kompanijos „Redfin“ ataskaitomis, sunkiausiai tenka jauniems tėvams, gyvenantiems San-Chose (Kalifornijos valstija) . Ten vien pirmiesiems kūdikio gyvenimo metams tenka pakloti daugiau kaip 40 tūkst. JAV dolerių. Tiesa, didesnę dalį šios sumos tenka apmokėti už komunalines paslaugas, kurios pradeda didėti pagausėjus šeimai.  Antroje vietoje pagal pragyvenimo brangumą, pagausėjus šeimai, tenka Niujorko miestui, trečioje – Los Andželui.

Tarp būtiniausių pirkinių – dviratis, mobilusis telefonas ar kompiuteris

Užauginti vaiką Šveicarijoje – irgi gana brangus malonumas! Juk reikalauja iš tėvų ne tik daug pastangų, bet ir išlaidų. Tačiau norėdami išleisti savo atžalas į žmones, šveicarai negaili frankų! Taigi, kiek pinigų šveicarų tėvai išleidžia savo vaikams? Išlaidos, pradedant vaiko gimimu ir iki tol, kol jam sueis 20 metų – tikrai nemažos – 819 Šveicarijos frankų per mėnesį! Prie tokios išvados priėjo tyrimo  „Familien in der Schweiz“ autoriai.

Be to, dar iki gimstant kūdikiui būsimi tėvai išleidžia tūkstančius šveicariškų frankų pirkiniams: vaiko lovelei, vežimėliui, automobilio kėdutei ir drabužėliams. Ir tai tik reikalingiausiems daiktams!

Organizacijos „Budgetberatung Schweiz“ analitikai apskaičiavo, kad vidutiniškai mažyliui  Šveicarijos sutuoktinių pora išleidžia apie  300-400 frankų per mėnesį. Į šias išlaidas įeina ir priežiūros priemonės, drabužiai, maisto produktai bei medicinos draudimas!

Šveicarijoje vaikų lopšeliai ir darželiai jauniems tėvams taip pat kainuoja nepigiai. Pavyzdžiui, prailgintos grupės  lankymas per dieną kainuoja 120 frankų. O jei vaikas lanko ją dvi tris dienas per savaitę, tai vienas toks mėnuo tėvams atseina apie 1,5-2 tūkst. frankų. Augant vaikui, didėja ir išlaidos. Vaikui mokantis pradinėse klasėse, daugiausiai išlaidų tenka jo drabužiams, mokymo priemonėms, kišenpinigiai maistui bei visuomeniniam transportui. Taip pat ir kitiems neatidėliotiniems  pirkiniams. Pavyzdžiui,  dviračiui, mobiliajam telefonui ar kompiuteriui.

Šveicarijos Statistikos federalinio biuro duomenimis, tėvai vidutiniškai išleidžia 11 metų vaiko išlaikymui apie 691 frankų per mėnesį. Manoma, kad šis skaičius po poros metų išaugs iki 1 tūkst. frankų!

Be to, papildomai pinigų išleidžiama vaikui lankant sporto treniruotes ar muzikos pamokas.  Pavyzdžiui, Ciuriche trijų mėnesių plaukimo kursai  kainuoja 190 frankų.  O už vienos valandos užsiėmimą pianinu ar smuiku tėvams tenka pakloti 45-100 frankų. Apskritai, už vieno vaiko papildomus mokslus tėvams tenka sumokėti apie 1.300 frankų per metus.

Kiek lengviau finansine prasme daugiavaikėms šveicarų šeimoms. Kol vienas vyresnis vaikas užauga, mažesnieji gali nešioti jo išaugtus drabužius, žaisti jo žaislais ar ruošti pamokas  prie jo rašomojo stalo. Šveicarai kas mėnesį išleidžia dviem vaikams vidutiniškai apie 754 frankų o trim vaikučiams  – 607 frankų per mėnesį.

Išeina, kad užauginti du vaikus iki pilnametystės, teks pakloti 361.920 frankų, o trims vaikams – pusę milijono frankų.

 

Dauguma vokiečių už „vaiko pinigus“ perka drabužius, avalynę, vaikui žaisliukus

Kūdikis, kuriam reikia nupirkti vežimėlį, vaikišką lovelę, sauskelnes ir taip toliau, Vokietijoje tėvams kainuoja vidutiniškai 520 eurų per mėnesį. O sūnui ar dukteriai augant, didėja ir išlaidos.  Nors jiems ir nebereikia vežimėlių ir sauskelnių, užtat brangiau kainuoja drabužiai, avalynė. Be to, jiems reikia kompiuterio, žaidimo priedėlių, muzikinio centro, išmaniojo telefono… Ir dar kasdien kišenpinigių reikia nepamiršti įduoti.  Taigi,12-18 metų paaugliui vokiečiai išleidžia  apie 700 Eurų per mėnesį.

Tiesa, tėvams padeda valstybė. Finansinę pagalbą, kurią gauna Vokietijos gyventojai savo vaikų išlaikymui, (beje, ne tik vokiečiai bet ir gyvenantys Vokietijoje kitų šalių piliečiai), galima sąlyginai padalinti į kelis tipus. Pirmiausiai tai vadinamieji „vaiko pinigai“ (Kindergeld). Tai iš esmės dalinė kompensacija tėvams už tai, kad jie susilaukia ir augina vaikus.  Pirmam ir antram vaikui gimus, valstybė skiria 194 Eurus per mėnesį, o trečiam –  200 Eurų, ketvirtam ir taip toliau – 225 Eurus.  Pradedant naujais metais, šios sumos padidėja dar 10 Eurų per mėnesį.

„Vaiko pinigai“ mokami vaikams iki kol jie tampa pilnamečiai.  Tai yra iki 18 metų. Bet jei vaikas – bedarbis, tai iki 21 metų. O jei jis baigęs vidurinę mokyklą ir toliau mokosi (nepriklausomai nuo to, kur būtent – aukštojoje ar profesinėje mokykloje,  iki 25 metų.

Ar iš tikrųjų vokiečių tėvai tuos pinigus išleidžia vaikams ar panaudoja savo reikmėms? Nors jų  niekas ir nekontroliuoja, bet įvairūs atlikti tyrimai ir apklausos parodė, kad dauguma vokiečių už „vaiko pinigus“ perka drabužius, avalynę, vaikui žaisliukus, apmoka jo sporto, muzikos užsiėmimus  ir panašiai.

„Vaiko pinigai“ – valstybės skiriamos lėšos. Bet dar skiriamos ir kitos lėšos – „šeimos pašalpa“  (Familienzuschlag), kurią  gauna valstybės valdininkai, kariškiai, teisėjai ir panašiai, auginantys nepilnamečius vaikus. Pašalpos suma priklauso nuo to, kokioje būtent įstaigoje jie dirba.  Minimali „šeimos pašalpa“  siekia 100-140 Eurų per mėnesį pirma ir antram vaikui, o trečiam – nuo 280 iki 355 Eurų. „Šeimos pašalpa“ mokama kaip ir  „vaiko pinigai“ –  iki pilnametystės, o jei vaikas mokosi – iki 25 metų.

Ypač didelį dėmesį Vokietijos valdžia skiria įvairioms materialinėms lengvatoms, kurias gauna  šeimos, auginančios vaikus. Pavyzdžiui, vaikai gali būti apdrausti kartu su tėvais ir gauti nemokamą  medicinos draudimą. Be to, tėvai, auginantys vaikus, gauna didžiules lengvatas statant nuosavą namą arba perkant butą (Baukindergeld). Šią lengvatą sudaro iki 12 tūkst. Eurų.  Be to, šeimos, kurių mažos pajamos, gauna subsidijas buto nuomai. Turint vaikų, priklauso ir papildoma bedarbio pašalpa bei kitos socialinės lengvatos mažai aprūpintoms šeimoms.

Žinoma, bet tai nereiškia, kad auginant vaiką Vokietijoje, jis nekainuoja tėvams. Iki jo pilnametystės tėvai išleidžia vidutiniškai apie 130 tūkst. Eurų. Už tuos pinigus galima nusipirkti dviejų kambarių butą ar nedidelį namuką. Tiksliau – galima būtų…

 

Pradinuko išlaikymas kainuoja brangiau, nei vyresnių klasių moksleivis

Lietuvoje tokie tyrimai ir apklausos nebuvo atliekamos, todėl kiek tėvams kainuoja vieno vaiko išlaikymas, galima tik spėlioti. Kai ką pavyko išsiaiškinti apklausus pažįstamus ir draugus, kurių vaikai eina į mokyklą.

Vieni jų sakė, kad jei 2015-2016 metais vidutiniškai vaiko paruošimas mokyklai kainavo  275 Eurai, tai lyginant su praėjusiais mokslo metais šis išlaidos padidėjo vidutiniškai apie 45 proc.

Kai kurie pažįstami mėgino iki cento paskaičiuoti, kiek kainuoja vaiko išlaikymas, priklausomai nuo jo amžiaus.

Taigi, gimus ir iki vienerių metų mažylio išlaikymas galėjo kainuoti apie 1235 Eurų, supirkus visko bent minimaliai dar iki gimimo ir per akcijas bei su nuolaidomis įgytas prekes. 300 Eurų galėjo kainuoti vežimėlis ir lovelė. Apie 100 Eurų kas mėnesį kasdieniams pirkiniams. Ir dar 235 Eurai papildomoms išlaidoms – maniežui, automobilio kėdutei ir vystymo staleliui.

Ikimokyklinio amžiaus vaikui, kol jis lankė vaikų darželį, išlaidos siekė 1345 Eurai per metus (dviratukas, nauja lovelė, knygos, žaislai, dovanos pediatrui ir užsiėmimai baseine).

Vaikai pradinukai dar brangiau  – 1928 Eurai per metus. Į šią sumą įėjo ir paruošti vaiką mokyklai, nupirkti naujus drabužėlius, batelius, fizinę aprangą, knygas, mokymo priemones, sąsiuvinius ir taip toliau. Be to dar pinigai pietums, ekskursijoms, klasės reikmėms, mokytojai dovanos. Kai kurie tvirtino, kad pradinukui per mėnesį išeina mažiausiai  120-125 Eurai.

Su vyresnių klasių moksleiviais kiek paprasčiau – reikia nupirkti naują kompiuterį, apmokėti sporto treniruotes, repetitoriams ir panašiai. Galvoja, kad vaikams, besimokantiems vyresnėse klasėse.  per metus išleidžia apie 1729 Eurus.

Įdomu, kiek išleidžiate jūs savo atžalai per mėnesį? O gal pavyksta sutaupyti?

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą