Jei pakaktų stiprios valios ir tvirtai suspausti kumštį, kad per 21 dieną įpročiai taptų nuolatiniai, visi būtų labai patenkinti. Tada pasaulis būtų arti tobulybės. Bet taip neatsitiko. Mokslininkai pateikė visą sąrašą savybių, kurias žmonės norėtų suformuoti kaip įpročius. Pavyzdžiui, anksti keltis, sveikai maitintis, kasdien mankštintis ir taip toliau. Ko gero ir kiekvienas jūsų turite jų ne mažiau. Tikriausiai kuris nors jūsų nori mesti rūkyti, o kitas – pradėti naudingą verslą. Bet kodėl šie norai vis dar yra planavimo etape?!

 

Tai pirmiausiai susiję su žmogaus psichikos pokyčiais

Anot žinomo plastikos chirurgo Maxwello Maltzo, norint išsiugdyti įprotį, prireiks 21 dienos. Dar 1950 metais plastikos chirurgas  atkreipė dėmesį, kad pacientams reikia bent 21 dienos, jog jie  priprastų prie savo naujos išvaizdos ar amputacijos.

  1. Maltzo manymu, tai pirmiausiai susiję su psichikos pokyčiais, kurie gali pasikeisti būtent per 21 dieną. Mat per tą laiką susiformuoja naujas psichinis vaizdas, užgožiantis žmogaus praeities įpročius. 1960 metais Maxwellas Maltzas parašė ir išleido knygą „Psycho-Cybernetics“ („Psichokibernetika“), kuri tapo labai populiari tarp skaitytojų.

Pasaulis pradėjo kalbėti apie „21 dieną“, kaip savotišką nesikeičiantį „terminą“, per kurį galima pasiekti gerų rezultatų. Bet po kurio laiko žmonės nusivylė. Mat tik nedaugeliui pavyko pasiekti sėkmės – pakeisti save.

Praėjus keliems dešimtmečiams prie šio klausimo grįžo Londono universiteto mokslininkai, kurie nusprendė patikrinti, kiek laiko iš tikrųjų reikia naujam įpročiui susiformuoti.

Mokslininkai 12 savaičių tyrė 96 dalyvių elgesį. Vieni per pietus turėjo išgerti butelį vandens, kiti sportuoti 15 minučių prieš vakarienę ir taip toliau.

Ir tyrėjai priėjo prie išvados, kad vidutiniškai žmogaus įpročiai susiformuoja per du mėnesius (66 dienas). Tačiau priklausomai nuo įpročio tipo, jo susiformavimui reikalingas laiko tarpas labai skiriasi. Tai reiškia, kad įpročių susiformavimas gali užtrukti nuo 18 iki 254 dienų. Tai ne beveik trys savaitės, o aštuoni mėnesiai!

 

Pakilti visada yra sunkiau nei nusileisti

„Vis dėlto manome, kad ne visi žmonės gali pasikeisti ne tik ir per aštuonis mėnesius, bet ir metus ar pusantrų. Tai reiškia, kad tarp veiksnių, būtinų įpročiui įsitvirtinti, laiko mato nėra.  Yra tik noro  ir valios galia bei rimta motyvacija, reikalinga įpročiams pakeisti“, – teigė vienas tyrėjų.

Anot jo, kai kalbama apie įpročių keitimus, turima omenyje kažką naudingo, padėsiančio žmogui sąmoningai atsikratyti, pavyzdžiui, žalingų įpročių. Apskritai blogi įpročiai įgyjami tarsi automatiškai, „nepriklausomai“ nuo žmogaus valios! Tuo tarpu gerų įpročių palaikymas visada reikalauja psichologinių ir fizinių pastangų.

„Pakilti visada yra sunkiau nei nusileisti. Todėl norint, kad geri pokyčiai taptų nuolatiniai, žmogus turi būti psichologiškai stiprus. Ir kuo rimtesni pokyčiai, tuo daugiau jėgų reikia įdėti“, – teigė tyrėjas.

Anot jo, vis dėlto yra žmonių, kurie po rimtų gyvenimo išbandymų kone iškart atsikrato blogų įpročių. Pavyzdžiui, užklupus sunkiai ligai.

Be to, kitiems pakanka perskaityti knygą apie sveiką gyvenimo būdą ir mitybą ir tampa vegetaru, meta rūkyti. Ir tai vyksta natūraliai, nes  jiems naujas įprotis iškart tampa pasaulėžiūros dalimi. Ir jiems nereikia skaičiuoti nei 21, nei 66 dienų.

 

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą