Šio didelio masto tyrimo, apimančio 147 pasaulio šalis, rezultatas, tiesą sakant, nustebino net jo iniciatorius – Pasaulio sveikatos organizaciją (PSO). Akivaizdu, kad šiandien įvairios programėlės mobiliuosiuose įrenginiuose tvirtai pririšo jaunimą prie savęs.  Anot PSO, vidutiniškai 85 procentų mergaičių ir 78 procentų berniukų fizinis aktyvumas yra žemesnis už rekomenduojamą lygį – bent vieną valandą per dieną. Kaip matote, ypač nerimą kelia situacija su mergaitėmis.

 

Paauglys turi būti fiziškai aktyvus bent valandą per dieną

Pagal berniukų nejudrumą pirmauja Filipinai (93 proc.), o tarp mergaičių – Pietų Korėja (97 proc.). Ir ji lenkia visus pagal bendrą abiejų lyčių rodiklį (94 proc.). Bangladešas irgi neatsilieka pagal fizinio aktyvumo stygių tarp abiejų lyčių: berniukų – 63 proc., mergaičių – 69 proc. ir bendrą paauglių rodiklį – 66 proc. Indija (72 proc.) ir JAV (64 proc.) – taip pat netoli lyderių pagal paauglių nejudrumą.

Autoriai pažymi, kad tokie skaičiai, tarkime, Bangladeše ir Indijoje, gali būti paaiškinti tuo, jog šiose šalyse labai populiarėja nacionalinis sportas, pavyzdžiui, kriketas. Kalbant apie JAV, šiai šaliai būdingas aukštas kūno kultūros mokymo lygis mokyklose, didelis sporto pasiekimų propagavimas.

PSO laikosi griežtos pozicijos: paauglys turi būti fiziškai aktyvus bent valandą per dieną.

Bet kaip paaiškinti mergaičių iš Bangladešo ir Indijos fizinio aktyvumo nebuvimo lyderystę? Anot pranešimo autorių, priežastis tikriausiai slypi socialinėse šių šalių ypatybėse, nes daug mergaičių turi atlikti namų ruošos darbus.

 

Fizinis aktyvumas daro teigiamą įtaką pažintinei paauglių raidai ir socializacijai

Apskritai padėtis kelia didelį nerimą, juolab kad ji tik blogėja, palyginti su 20 metų senumo duomenimis. Tyrimo autoriai pažymi, kad šių tendencijų tęsimasis neleis pasiekti dar 2018 metais deklaruoto tikslo: sumažinti fizinio aktyvumo trūkumą 15 proc. Taigi iki 2030 metų jis visame pasaulyje vidutiniškai sieks ne daugiau kaip 70 proc.

Pasak PSO, fiziškai aktyvaus gyvenimo būdo laikymasis paauglystėje turi teigiamą poveikį jauno žmogaus vystymuisi, jo širdies ir kraujagyslių bei raumenų ir kaulų sistemos būklei, širdies medžiagų apykaitai ir kūno svoriui. Fizinis aktyvumas taip pat atlieka teigiamą vaidmenį pažintinei paauglių raidai ir socializacijai. Yra žinoma, kad daugelis šių naudingų rezultatų išlieka iki pilnametystės. Spręsdamos jaunimo fizinio aktyvumo klausimus, vyriausybės turi spręsti įvairias judėjimo trūkumo ir nelygybės priežastis – socialinę, ekonominę, kultūrinę, techninę ir aplinkosauginę, kurios gali prisidėti prie paauglių fizinės veiklos disbalanso.

Kiek anksčiau britų mokslininkai atliko tyrimą ir išsiaiškino, kad daugiau nei 23 proc. paaugliams, gyvenantiems Jungtinėje Karalystėje, nustatyta priklausomybė nuo išmaniųjų telefonų. Nustojus su jais „bendrauti“, paaugliai tampa prislėgti ar agresyvūs. Ekspertai mano, kad tai gali turėti skaudžiausių padarinių sveikatai. Anksčiau PSO perspėjo tėvus dėl skaitmeninių įrenginių keliamo pavojaus vaikams iki 5 metų.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą