Tėvai dažnai nesupranta, kad dalindamiesi su visu pasauliu savo vaikų nuotraukomis, kelia grėsmę jiems

Įsibėgėjus vasaros atostogoms, socialiniai tinklai užtvindomi atostogaujančių šeimų ir jų vaikų nuotraukomis. Tėvai išdidžiai  demonstruoja visiems, kaip vasarą jų vaikai atostogauja, kokiose egzotiškose šalyse lankėsi, įdegė saulėje ir panašiai. Tačiau motinos ir tėvai dažnai nesupranta, kad dalindamiesi su visu pasauliu savo vaikų nuotraukomis, kelia grėsmę jiems. Taigi, kokios vaikų nuotraukos neturėtų būti talpinamos į socialinius tinklus?

 

Tėvai net nesusimąsto, kad publikuojamas vaiko išsamus metraštis, gali pakenkti jam

Populiarėjant socialiniams tinklams, kaip epidemija plinta ir vadinamas „dalijimasis“ – „sharenting“  (angliškų žodžių derinys – „share“  – dalintis ir „parenting“ –  tėvystė). Remiantis naujausiais tyrimais, iki penktojo savo vaiko gimtadienio, jo tėvai  būna patalpinę apie 1500 nuotraukų įvairiuose socialiniuose tinkluose, pradedant  nuo juodos ir baltos  vaisiaus tyrimo ultragarsu nuotraukos iki gimdymo… Tėvai nori parodyti visam pasauliui beveik kiekvieną savo vaiko gyvenimo minutę. Štai jis ką tiktai gimė, dar nespėjo net bambagyslę nupjauti. Štai kūdikį jau parvežė į namus,  štai jam keičia sauskelnes, paskui jis žindomas, miega, verkia, juokiasi, sėdi ant puodo, žengia pirmuosius žingsnius ir panašiai. Tuo metu tėvai net nesusimąsto, kad šis išsamus metraštis turės įtakos tolimesniam vaiko gyvenimui, kai jis augs.

Kai kurias to pasekmes galima sužinoti jau dabar.  2016 metais rugsėjo mėnesį 18 metų mergina iš Austrijos padavė savo tėvus į teismą, kad jie pašalintų jos nuotraukas iš „Facebook“. „Jie neturėjo nei gėdos, nei ribų … Jiems buvo nusispjauti, kad aš sėdėjau tualete ant klozeto  arba gulėjau nuoga lovelėje. Kiekviena mano gyvenimo akimirka buvo fotografuojama ir skelbiama“, –  sakė mergina savo interviu Austrijos laikraščiui.

Be to, tėvai pamiršta  ir tamsiąją socialinių tinklų pusę – nuotraukas mato ne tik draugai, ir giminaičiai. Ekspertai išsiaiškino, kad iki 50 proc. vaikų nuotraukų, kurias pedofilai dalijasi tarpusavyje, yra paimami iš socialinių tinklų puslapių. „Kai į internetą įkeliama vaiko nuotrauka, tėvai tučtuojau praranda jos kontrolę“, – pabrėžė dr. Kristy Goodwin, knygos „ Raising Your Child in a Digital World: What You Need to Know!“  („Kaip auginti vaiką skaitmeniniame pasaulyje: ką reikia žinoti“) autorė.

Dr. Kristy Goodwin teigimu, susirūpinusios šia problema ir Europos šalių valdžios institucijos. Griežčiausias įstatymas  šiuo klausimu yra taikomas Prancūzijoje. 2016 metais šioje šalyje  tėvai buvo oficialiai paprašyti nutraukti savo vaikų intymių nuotraukų talpinimą į socialinius tinklus, nes tai gali sukelti jiems  rimtą psichologinę traumą. Jei Prancūzijoje motinos ar tėvai  vis dėlto paskelbia savo vaikų nuotraukas socialiniuose tinkluose be jų sutikimo, gimdytojams gresia vienerių metų kalėjimas arba 45 tūkst. Eurų bauda.

Taigi, ar verta dalintis vaiko pasiekimais socialiniuose tinkluose,  ar vis dėlto geriau atsisakyti šios idėjos? Ekspertai mano, kad vis dėl to labai norint, galima patalpinti kai kurias savo vaikų nuotraukas, bet reikia griežtai laikytis kai kurių taisyklių.

Prieš paskelbiant vaiko nuotrauką socialiniame tinkle, įsitikinkite, kad jame nėra informacijos, padedančios  išsiaiškinti  vaiko duomenis paskyroje: gimimo datą, namų adresą ir kitas detales. Paklauskite savęs, kaip ši nuotrauka ar nuotraukos atrodys nepažįstamojo akyse.

 

Ne visiems vaikams patinka, kai jų nuotraukos įkeliamos į socialinius tinklus

Kristy Goodwin rekomenduoja tėvams nedėti nuotraukų spontaniškai ir visas iš eilės. Visada reikia gerai apgalvoti ir atsirinkti, prieš paskelbiant nuotrauką ar vaizdo įrašą. „Nepamirškite, kad internete niekas neišnyksta. Net jei ištrinate turinį ar paskyrą, tai neužtikrina, kad vaizdai, kuriuos norėtumėte pamiršti, anksčiau ar vėliau neišplauks į paviršių“, – teigė ekspertė. Anot jos, reikia vengti ir įžeidžiančių bei intymaus pobūdžio nuotraukų. Nuotraukos ar vaizdo įrašai, kuriuose kūdikis yra nuogas arba sėdi ant puodo – ne vieta socialiniuose tinkluose. Taip pat nereikia publikuoti nuotraukų, kur vaiką ištinka isterija ir jis rėkia nesavu balsu arba bet kokias kitas nepalankias vaikui nuotraukas, kurias gali naudoti nepažįstami žmonės, turintys blogų ketinimų.

Dauguma socialinių tinklų leidžia keisti privatumo nustatymus, todėl nuotraukas ir vaizdo įrašus gali matyti tik ribotas žmonių ratas. Pavyzdžiui, šeimos nariai ir artimiausi draugai. Todėl prie talpinant nuotraukas, patikrinkite nustatymus.

Daugelis socialinių tinklų automatiškai nustato bei nurodo vartotojo vietą tuo metu, kai nuotrauka atsisiunčiama iš išmaniojo telefono. Įsitikinkite, kad ši funkcija yra išjungta, ypač jei skelbiate nuotraukas ne namuose, bet, pavyzdžiui, vaikščiojant.

Naudokite skaitmeninius „vandenženklius“. Tai padės apsaugoti vaikų nuotraukas nuo nepageidaujamo kopijavimo.

Venkite nurodyti vaikų nuotraukų žymes, kurios teoriškai gali pritraukti žmones, kurių ketinimai, švelniai tariant, nėra švarūs.

Susitarkite su šeimos nariais ir draugais, kurios leis išvengti situacijų, kai kažkas iš artimųjų ar draugų dalijasi vaiko nuotrauka be jūsų žinios ar sutikimo. Be to, nepamirškite, kad ne visiems vaikams patinka, kai jų nuotraukas įkelia į socialinius tinklus. Todėl jei ketinate įkelti savo vaiko nuotraukas, kuriose yra  ir kiti vaikai, turite būtinai atsiklausti jų tėvų.

Be to, jei jūsų vaikai yra pakankamai dideli,  pirmiausiai paklauskite, ar jie nieko prieš, jei paskelbsite jų nuotraukas. Jei norite, kad vaikai nuo mažumės žinotų, kaip reikia elgtis socialiniuose tinkluose, jokiu būdu netalpinkite nuotraukų prieš jų valią.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą