Apie 500 milijonų moterų vienu ar kitu savo gyvenimo metu yra vartojusios kontraceptines tabletes. Dėl šios priežasties kai kurios iš jų patyrė depresiją, nerimą, migreną, o kai kurioms susidarė kraujo krešuliai. Archyvo nuotrauka

Tyrimų duomenimis, daugiau nei trečdalis visų nėštumų planetoje yra neplanuoti, o šiuolaikinių kontracepcijos metodų prieinamumas nepadeda, rašo bbc.com. Kaip pasikeistų mūsų pasaulis, jei moterys kontroliuotų, kada, kokio amžiaus ir nuo ko susilaukti vaiko?

 

Gali neturėti galimybių naudotis kontracepcijos priemonėmis

„Kažkada buvo manoma, kad moters  lyties organai yra pasyvūs, kur tik sperma darbuojasi, o kiaušinėlis beveik nieko nedaro. Tai yra, kad viskas priklauso nuo vyro spermatozoidų“, – sako Otago universiteto Kraistčerče (Naujoji Zelandija) mokslininkas Patrice‘as Rosengrave‘as.

Anot jo, ne taip ir seniai mokslininkai pradėjo atrasti stulbinamą metodų įvairovę, pagal kurią daugelio gyvūnų patelės patvirtina savo pirmenybę apvaisinimo metu. Pavyzdžiui, lašišų patelės sugeba sulėtinti arba pagreitinti tam tikrų patinų spermatozoidų judėjimą, priklausomai nuo to, ar joms to reikia, ar ne.

Pelių patelės geba atsirinkti būtent tuos patinus, kurie yra labiau genetiškai suderinti. Tuo tarpu vaisinės musės patelė gali išsaugoti skirtingų patinų spermatozoidus specialiuose organuose, kad vėliau galėtų panaudoti iš savo pasirinkto  labiausiai norimo patino.

Kadangi ančių patinai yra linkę prievartauti ( jiems būdingi ir grupiniai prievartavimai), o jų penio ilgis gali siekti 28 cm, kuris erekcijos būsenoje labiau primena kamščiatraukį, bet patelės evoliucionavo taip, kad jų makštis būna susisukusi priešinga kryptimi, pagal laikrodžio rodyklę, kad išvengtų smurtinių santykių ir impregnavimo. Žodžiu, daugelis gyvūnų išsivystė taip, kad jų patelės tam tikru mastu gali pasirinkti, kas taps jų vaikų tėvu.

Deja, bet „seksualinio ginklavimosi lenktynėse“ žmonės nepasiekė tokios sėkmės kaip musės, pelės ar antys, tačiau dabar moterys daug labiau kontroliuoja, nes yra įvairių kontracepcijos priemonių.

Tiesa, bet jos yra prieinamos ne visur ir ne visada suteikia užtikrintą rezultatą. Be to, moterys gali nenorėti naudoti vieno ar kito iš šių metodų dėl kultūrinių, religinių ar asmeninių priežasčių.

Reikia nepamiršti, kad besivystančiose šalyse ir skurdesniuose pasaulio regionuose moterys gali tiesiog neturėti galimybių naudotis kontracepcijos priemonėmis ir tuo pačiu gimstamumo kontroliavimu. Be to, yra šalių, kuriose abortai yra uždrausti arba moraliai pasmerkti visuomenės.

Pavyzdžiui, Jungtinėse Amerikos Valstijose keliose valstijose galioja griežti įstatymai prieš abortus. Šiaurės Airijoje abortai oficialiai griežtai ribojami.

Tačiau net jei moterys visame pasaulyje galėtų laisvai naudotis visomis turimomis gimstamumo kontrolės priemonėmis, jos, deja, ne visada veikia“, – teigė mokslininkas Patrice‘as Rosengrave‘as.

Jo tvirtinimu, kontraceptinės priemonės ne visada pasiteisina, sekso paslaugų teikėjai yra priversti nustoti naudoti prezervatyvus, vyrai prievartauja moteris, o kai kurios moterys tiesiog neturi jokios nuomonės, kada ir kaip dažnai užsiimti seksu.

O kas, jei visos moterys staiga užvaldytų kai kurias gyvūnų galias? Kas būtų, jei moterys, pamojavusios burtų lazdele, įgytų galimybę 100 proc. atvejų kontroliuoti ne tik kada ir kokio amžiaus pastoja, bet ir nuo ko tiksliai?

Pirmas ir akivaizdžiausias rezultatas, žinoma, būtų neplanuotų nėštumų pabaiga.

Beveik visoje planetoje moterys jau susilaukia  vis mažiau vaikų dėl įvairių priežasčių. Pavyzdžiui,  2012-ieji metai vieni iš tų, apie kuriuos turima duomenų,  kad 40 proc. iš 85 milijonų pasaulio nėštumų buvo neplanuoti. O kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, JAV, šis procentas yra dar didesnis – 45 proc. iš 6 milijonų kasmetinių nėštumų.

Mokslininkai tiki, kad moterims ateis laikas, kai jos pagaliau ras vidinę ramybę.

„Jos nebegalės staiga pastoti, nes tai neįtikėtinai žalingas procesas kūnui, – sako nepriklausoma konsultantė seksualinės ir reprodukcinės sveikatos bei moterų teisių klausimais Londone Karen Newman. – Joms nebereikės leisti pinigų kontraceptinėms priemonėms, o jų šalutinis poveikis išnyks.

Jos teigimu, apie 500 milijonų moterų vienu ar kitu savo gyvenimo metu yra vartojusios kontraceptines tabletes. Dėl šios priežasties kai kurios iš jų patyrė depresiją, nerimą, migreną, o kai kurioms susidarė kraujo krešuliai.

 

25 milijonai moterų abortus atlieka pavojingomis, antisanitarinėmis sąlygomis

Tuo tarpu sterilizacija (populiariausias pasaulyje kontracepcijos metodas) gali sukelti rimtų komplikacijų, įskaitant mirtį.

Anot mokslininko, moterys šiais laikais turi daugiau galimybių apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo, tačiau ne visoms tai pavyksta padaryti.

Tačiau ar galimybė 100 proc. kontroliuoti savo reprodukcinius gebėjimus nepriveda prie to, kad moterys pradės gyventi rizikingesnį seksualinį gyvenimą? O tai reiškia, kad lytiškai plintančios ligos klestės?

„Mes to nenumatėme, kai buvo išrasta veiksminga kontracepcija, – sako Niujorko Kolumbijos universiteto profesorė, šeimos sveikatos, akušerijos ir ginekologijos ekspertė Wendy Chavkin. –  Pavyzdžiui, viename tyrime, kuriame dalyvavo apie 8 000 amerikiečių moterų, nerasta jokių požymių, kad nemokama kontracepcijos priemonė moterims galėtų padidinti jų seksualinių partnerių skaičių arba lytinių santykių dažnumą“.

Anot jos, aišku viena: nebus nepageidaujamų nėštumų – sumažės ir abortų skaičius. Tai turėtų pirmiausiai įvertinti kovojantys už abortų draudimą ir tie, kurie pasisako už laisvą pasirinkimą.

Be to, moterų gyvenimas bus saugesnis.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kiekvienais metais 25 milijonai moterų abortus atlieka pavojingomis, antisanitarinėmis sąlygomis, dažnai patikėdamos savo sveikatą neprofesionalams. Tai sukelia rimtų komplikacijų, kurių gydymas kasmet kainuoja 553 mln. JAV dolerių. Tokie abortai kasmet gali sukelti 13  proc. moterų mirčių.

„Vakaruose, kur abortai atliekami saugiai, mūsų hipotetinė situacija visuomenės sveikatai didelės įtakos neturės, – pabrėžė Wendy Chavkin. – Tačiau jei jūsų vienintelis pasirinkimas yra leisti kam nors kištis į gimdos kaklelį, kaip dažnai būna kai kuriose Afrikos ar Lotynų Amerikos šalyse, tada taip, tai turės įtakos moterims, kurios dabar miršta arba tampa neįgalios“.

Anot specialistės, planuotas nėštumas – tai ne tik apsisprendimas pastoti. Per ateinančius devynis mėnesius moteriai gali būti suteikta medicininė diagnozė, kuri turės įtakos jos sprendimui.

Pavyzdžiui, gali paaiškėti, kad embrionas vystosi taip, kad vaisius negali egzistuoti už gimdos ribų. Arba moteris susirgs liga, dėl kurios gimdymas jai bus mirtinas pavojus. Galų gale gyvenimo aplinkybės gali netikėtai pasikeisti – moteris liks be darbo arba be partnerio ar vyro paramos.

Nors pasaulio gyventojų daugėja, beveik visose šalyse moterys susilaukia vidutiniškai mažiau vaikų nei anksčiau.

Mokslininkė neatmeta ir to, kad gali sumažėti vaisingumas. Bet tai nereiškia, kad pasaulio gyventojų skaičiaus augimas staiga sustos (dabartinis tempas lems, kad iki 2100 metų pasaulyje bus 10,9 mlrd. žmonių).

Moterys vis dar gali norėti susilaukti kelių sūnų ir dukterų, o visuomenės, kurioje tradiciškai iš šeimos tikimasi ne po vieną vaiką, mentalitetą pakeisti nėra taip paprasta.

„Bet jei susumuosite visus privalumus, paaiškės, kad pokyčiai, kuriuos mes čia svarstome grynai teoriškai, bus geresni ir moterims, ir visai visuomenei. Tačiau jei atimsite pagrindinę priežastį, kodėl tiek daug moterų negali įgyti tinkamo išsilavinimo, padaryti karjeros ir panašiai. (turiu omenyje nuolatinį vaikų gimdymą), tada pasaulis joms atsivers taip, kaip niekada anksčiau, -pabrėžė Londono higienos ir atogrąžų medicinos mokyklos profesorė Suzanne Mayhew. – Geriau išsilavinusios moterys, kurioms geriau sekasi darbe, padės pasaulio ekonomikai, ypač besivystančioms šalims, augti tvaresniu tempu“.

Iš tiesų, dabar vienintelės šalys, kurioms pavyko pasiekti didelę ekonominę sėkmę nemažinant gimstamumo, yra naftos turtingos arabų valstybės.

Profesorės manymu, jeigu į viešąją erdvę pateks labiau išsilavinusios, profesine prasme daug pasiekusios moterys, jos galės pretenduoti į tuos vadovaujančius vaidmenis visuomenėje, kurie seniau tradiciškai buvo skiriami vyrams. Tai iš esmės pakeis pasaulį, kuriame gyvename – ir, daugelio ekspertų nuomone, į gerąją pusę.

 

Moteriai daug pavojingiau gimdyti paauglystėje nei 40-ies

„Turėsime gailestingesnę, taikesnę ir patenkintą visuomenę, kurios pagrindiniai tikslai nebus uždirbti kuo daugiau pinigų ar turėti kuo daugiau branduolinių raketų“, – sako  Suzanne Mayhew, turėdama omenyje didelio masto tyrimą, kuris parodė, kad moterų lyderių būdingi bruožai, tokie kaip empatija ir polinkis teikti pirmenybę socialinėms vertybėms.

Pačios spręsdamos, kada ir iš ko susilaukti vaikų, moterys galės įgyti norimą išsilavinimą ir dirbti ten, kur nori.

Be to, pastebima tendencija, kad moterys nusprendžia gimdyti vėliau. Jau dabar daugelis tai atideda. „Žinoma, toks sprendimas padės įgyti išsilavinimą ir padaryti karjerą, tačiau verta pasakyti, kad moterys, atidėdamos gimdymus iki 40-50 metų rizikuoja, kad gims didesnis procentas kūdikių su Dauno sindromu“, – sakė profesorė.

Ir vis dėlto, pabrėžė ji, moteriai daug pavojingiau gimdyti paauglystėje nei 40-ies. Be to, 40-ies pagimdžiusi moteris savo vaikui gali duoti kur kas daugiau – tiek materialiai, tiek dvasiškai.

Bet jei patelės turi tam tikrų galių patinų atžvilgiu, kaip manote, ar ims tausoti partnerių spermą, kad vėliau išsirinktų verčiausią?

Anot mokslininkų, tai kelia rimtų etinių klausimų dėl abiejų pusių susitarimo ir gali paskatinti diskusijas dėl vyrų teisių, sekso partnerei neplanuotai pastojus.

Tuo tarpu tų vyrų, kurie bus laikomi aukščiausios kokybės donorais (pagal intelektą, išvaizdą ar kai kurias kitas savybes), sperma gali tapti resursu, dėl kurio prasidės konkurencija.

„Galbūt kai kurios moterys pradės manyti, kad visada yra kažkas geresnio, kuris gali būti jų vaikų tėvas, –  svarsto Vakarų Australijos universiteto Perte  evoliucijos biologas Rene Ferman. – Kol visas pasaulis nepradės su moterimi elgtis kaip su lygiaverčiu vyru, vargu ar pamatysime visuomenę, kurioje moterys visiškai kontroliuotų, kada ir nuo ko nori susilaukti vaiko“.

Jo tvirtinimu, bet vyrai gali tapti atsakingesni, naudodami prezervatyvus. Žinodami, kad moterys gali išsaugoti kelių partnerių spermą, vyrai gali tapti paranojiški – ar tai jų vaikas? Tada tėvystės testai taptų dar dažnesni.

Laikui bėgant gali atsitikti taip, kad vyrų spermoje atsiras naujų savybių. Pavyzdžiui, gebėjimas sunaikinti varžovų spermą. „Visa tai, žinoma, pakeistų santykių dinamiką. O kai kuriems vyrams gali labai nepatikti moterų įgyti gebėjimai. Jie įvertins tai kaip grėsmę savo galiai ir bandys ieškoti išeičių, kad apribotų moterų vaisingumą“, – sakė Wendy Chavkin.

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą