
Jūs galite netikėti, tačiau pagrindinė ginčų šeimoje priežastis yra būtent… pinigai! Ir jūs net neįsivaizduojate, kaip būtent tokie „piniginiai ginčai“ luošina vaikus…
Daugelis šeimų ginčijasi dėl pinigų, o tokie konfliktai gali paveikti ir vaiką.
Pinigai yra viena uždariausių ir draudžiamų temų visuomenėje. Finansinių klausimų aptarimas šeimoje dažnai būna emocingas ir sukelia ginčus bei skandalus. Arba priešingai – nenoras aptarti dažnai priverčia pamiršti harmoningus santykius.
- Išlaidavimas ir skolos
Nesugebėjimas valdyti pinigų verčia žmones imti paskolas. Jei susikaupia daug skolų, jos gali visą jūsų gyvenimą, įskaitant santykius, paversti tikru košmaru. Antstolių skambutis, poreikis grąžinti bankams paskolos išlaidas ir grąžinimo perspektyvas iki 50 proc. sumažina jūsų pajamų kiekvieną mėnesį. Todėl atsisakius sau pagrindinių dalykų gali sukrėsti bet kokią sąjungą.
Situacijos būna ypač skaudžios, jei paskolas gavo tik vienas asmuo, o antrasis kartu su palūkanomis turi sumokėti, nes šeimos biudžetas yra bendras. Arba jei žmogus slepia savo skolą ir lėtai ima pinigus iš šeimos biudžeto, kad ją sumokėtų.
Ką daryti?
Planuokite išlaidas kartu su partneriu. Imkite paskolas tik nebent pirkdami būtiniausius daiktus.
- Pajamų ir išlaidų skaičiavimas
Šis elgesys netgi turi finansinės neištikimybės pavadinimą – finansinę išdavystę. Priežastys gali skirtis. Pavyzdžiui, godumas ir noras visiškai kontroliuoti savo pinigus, gėda dėl neprotingo finansavimo ar baimė, kad partneris pinigus išleis neracionaliai.
Finansinė išdavystė rodo, kad poroje yra nepasitikėjimo ir paslapčių. Ir tai jau yra pavojaus varpai. Remiantis viena amerikiečių atlikta „finansinės neištikimybės“ apklausa, 44 proc. respondentų slepia pajamas, santaupas ar paskolas nuo partnerio. Tuo pačiu metu 30 proc. respondentų mano, kad finansinė išdavystė jiems yra beveik blogesnė nei fizinė.
Ką daryti?
Būkite sąžiningi savo svarbiausiems gyvenime žmonėms. Jei nepasitikite savo antrąja puse ir slepiate dalį savo pajamų, galbūt tai visai ne tas žmogus, kurio norite. Jei jums gėda dėl savo išlaidų ar nežinote, kaip elgtis su pinigais, taip pat bus logiška pasidalinti šia problema ir kartu rasti sprendimą.
- Biudžeto sudarymo atsisakymas
2018 metais atlikta apklausa parodė, kad žmonės pradėjo labiau vertinti savo finansinio raštingumo lygį. Finansinės apskaitos nebuvimas, nors ir netiesiogiai, turi įtakos santykiams. Kai partneriai žino, kur eina jų lėšos, ir efektyviai taupo pinigus dideliems pirkiniams, pavyzdžiui, automobiliui, atostogoms ar nekilnojamam turtui, jie jaučiasi ramiau ir labiau pasitiki savimi. Tai reiškia, kad jie turi mažiau rūpesčių ir konfliktų priežasčių.
Ką daryti?
Pabandykite rašyti išlaidas ir pajamas. Tam susikurkite užrašų knygelę, „Excel“ skaičiuoklę ar programą. Nustatykite finansinius tikslus kitiems metams, 5 ir 10 metų. Apskaičiuokite, kiek jums reikia sutaupyti, kad juos pasiektumėte.
- Per didelis taupymas
Sąnaudų apskaita ir pagrįstas taupymas, žinoma, yra geri dalykai. Tačiau reikalavimai atsisakyti elementaraus komforto ir atsiskaityti už kiekvieną centą, anksčiau ar vėliau, visus įsiutins. Vargu ar kas nors norės palaikyti santykius, kur jiems priekaištaujama, kad nusipirko 4 sluoksnių tualetinį popierių, o ne 2 sluoksnių.
Ką daryti?
Aptarkite su savo partneriu, kurių dalykų kiekvienas norėtumėte atsisakyti dėl ekonomiškumo, o kurių ne. Jei jus labai erzina partnerio išlaidos, apsvarstykite galimybę turėti atskirą biudžetą.
- Vengimas kalbėti apie pinigus
Dažnas turi skirtingą požiūrį į pinigus. Vieni gyvena plačiai ir nieko sau negaili, sakydami, kad pinigų vis tiek nenusineši į kapus. Kai kurie, priešingai, skrupulingai taupo ir neišlaidauja. Vieni mano, kad šeimos finansai turėtų būti dalijami, kiti teikia pirmenybę atskiram biudžetui. Vieni nori sutaupyti namui ir automobiliui, o kitiems įdomu keliauti po pasaulį.
Pinigų tema mūsų visuomenėje nėra atvirai aptarinėjama. Daugeliui atrodo, kad apie tai kalbėtis su partneriu reiškia, jog esi merkantilinis ir bedvasis žmogus. Geriau patylėti, o pinigų klausimai savaime susitvarkys. Tačiau skirtingi požiūriai į pinigus gali būti daugelio konfliktų priežastis. Vienos apklausos duomenimis, 16 proc. respondentų nuolat ginčijasi dėl šeimos biudžeto, o 32 proc. – dėl pinigų trūkumo.
Ką daryti?
Finansiniai klausimai turi būti aptarti tik sukūrus šeimą. Kaip valdyti biudžetą – kartu ar atskirai, kas tvarkys finansus (abu ar kuris nors vienas), kaip sekti pajamas ir išlaidas, kam išleisti pinigus, kokius finansinius tikslus kelti. Net jei paaiškės, kad jūsų nuomonė skiriasi, galite rasti kompromisą ir nusistatyti taisykles.
- Savanaudiškumas ir egoizmas
Pora turi bendrą biudžetą, bet vienas jų kažkodėl mano, jog jis gali disponuoti šiais pinigais savo nuožiūra. Pavyzdžiui, įsigyti naują išmanųjį telefoną, nors senasis veikia puikiai. Arba važinėti taksi kiekvieną dieną, kol partneris važiuoja visuomeniniu transportu ir bando sutaupyti. Žinoma, niekam nepatiks, kad antroji pusė galvoja tik apie save.
Ką daryti?
Kadangi kartu investuojate į biudžetą, išlaidos taip pat turėtų būti daugiau ar mažiau vienodos. Tai yra elementarus teisingumas ir rūpestis artimu žmogumi. Jei norite valdyti savo pinigus vienas, pereikite prie atskiro biudžeto, kai žmonės susimeta pinigus bendriems poreikiams (buto nuomai, remontui, buitinei technikai), o likusias lėšas išleidžia savo nuožiūra.
- Finansinis smurtas
Tai situacija, kai vienas žmogus manipuliuoja kitu pinigais. Dažniausiai ekonominio smurto auka tampa tas, kuris dėl kokių nors priežasčių neturi savo pajamų. Pavyzdžiui, dėl ligos, motinystės atostogų ar amžiaus.
Yra daugybė finansinio smurto galimybių. Pavyzdžiui, manipuliatorius paprasčiausiai neduoda partneriui pinigų svarbioms išlaidoms, nustato sąlygas, priverčia jį prašyti kiekvieno cento ir pranešti apie tai, kam ir kur buvo išleista. Arba jis grasina atimti materialinį turtą, jei artimas žmogus atsisakys jam paklusti. Būna, kad smurtautojas paima aukos pinigus ir juos išleidžia savo nuožiūra.
Tuo tarpu aukai gali atsirasti fizinės ir psichinės sveikatos problemų ir tapti pažeidžiama partneriui smurtaujant finansine forma.
Ką daryti?
Supraskite, kad santykiuose kalbama ne apie dominavimą ir kontrolę, o apie meilę, partnerystę ir tarpusavio pagarbą. Net jei uždirbate daugiau ar net remiate savo šeimą, tai nėra priežastis žeminti artimą žmogų, priekaištauti ir manipuliuodami, norėdami pasiekti savo. Jei esate linkę į ekonominį (ar kitokį) smurtą ir tai žinote, verta kreiptis į psichoterapeutą. Jei, priešingai, esate auka, pagalvokite, kaip užsitikrinti finansinę nepriklausomybę ir nutraukti skaudžius santykius.