Kai reikia ką nors daryti ilgai stovint, visada stoviu ant vienos kojos. Archyvo nuotrauka

Vidutiniškai kiekvienas iš mūsų septynis kartus per savaitę vadinamas „nenormaliu“. Tačiau kaip suprasti, kiek jūsų kvailiausi įpročiai ir kruopščiai slepiamos mintys yra normalios?

Ar pastebėjote savyje keistenybių? Ne? Keista… Tačiau daugelis žmonių pastebi ir jie nerimauja: ar tai normalu?  Gyvuoja populiariausi vyrų įtarimai, kuriuos jie varžosi paklausti psichologų, bet jie turi ką atsakyti jiems, rašo scienceofpeople.com.

 

  1. Niekaip negaliu sutaupyti pinigų. Tai yra blogai?

Tai yra gerai. Tai mūsų bendra nelaimė. O kaip kitaip būtų sugalvoję taupykles? Bet jei žmogus nekontroliuojamai išleidžia svetimus pinigus ar gauna paskolą ir negrąžina jos laiku, tai jau yra nenormalu.

  1. Kartais įsivaizduoju savo mirtį ar laidotuves. Tai yra normalu?

„Mirtis yra gyvenimo dalis. Tačiau nenormalu, jei žmogus vengia galvoti apie ją. Būna gyvenime etapų, kai aktualesnė tampa draugo mirties tema: jei jis mirė pasivaišinęs keistomis tabletėmis. Pagalvokite apie tai ir saugokite savo sveikatą!

  1. Į gydytojus nesikreipiu net labai pažengusiais atvejais, nors žinau, kad tai negerai

Psichiatrijos požiūriu tai tik žmogaus pasirinkimas. Jei nėra kitų psichikos simptomų, pavyzdžiui, depresijos. Apskritai, kol žmogus suvokia, kas vyksta, yra socialiai prisitaikęs ir patenkintas gyvenimu, savęs naikinimas yra jo teisė. Gali  į gydytoją ir nesikreipti, nors tai nėra labai protinga.

  1. Kartais galvoju, kad ką nors žudau. Konkrečiai. Kartais sapnuoju, kad tai darau

„Apskritai  tai nieko blogo. Taip atsitinka, kai žmogus patiria tam tikrą vidinį diskomfortą, kuris savaime taip pat yra norma.

Tačiau jei kraujo ištroškę sapnai ateina su kitomis keistenybėmis arba sukelia agresyvų elgesį, verta sunerimti.

  1. Kai išsiplaunu galvą, ant rankų ir vonioje lieka daug plaukų

Vidutiniškai kasdiena išslenka  80–100 plaukų, kurie dažniausiai lieka ant rankų plaunant šampūnu, ant pagalvės ar šukų!

  1. Turiu kreivą penį

Gana didelė dalis vyrų turi varpą, švelniai tariant, toli nuo tiesumo idealo, pristatomo Paryžiaus svorių ir matų rūmuose. Tačiau tai, kad jūs to nežinote, apibūdina jus tik iš teigiamos pusės. Visiškai normalu! O jei lytinių santykių metu nėra problemų, tuomet galite tai laikyti savo pranašumu. Tačiau jei turite sunkumų sekso metu, galite atsikratyti kreivumo chirurginiu būdu.

  1. Kartais sapnuoju, kad santykiauju su tos pačios lyties atstovu! Tai yra nenormalu?

Galime sapnuoti dalykus, kurie mus šokiruoja, ir tai visiškai normalu. Sapnai nesusiję su mūsų sąmoningais troškimais. Tokie veiksmai sapne gali simbolizuoti artumo troškimą, intymumą santykiuose. Pavyzdžiui, jūsų atveju, tai gali reikšti ne homoseksualių santykių, o emocinio artumo troškimą.

  1. Kai reikia ką nors daryti ilgai stovint, visada stoviu ant vienos kojos

Tiesą sakant, mes labai retai stovime ant dviejų kojų, nei jei abi liečia grindis. Viena koja greičiausiai atsirems, o kita – ilsėsis. Tai yra visiškai normalu. Lygiai taip pat, kaip, pavyzdžiui, uždėti kojas ant stalo ar užkelti koją ant vonios krašto, valant dantis.

  1. Nekenčiu Naujųjų metų, savo gimtadienio ir kitų švenčių. Tai yra nenormalu?

Manome, kad visas šventes sugalvoja godūs atvirukų kūrėjai! Internete radome apklausą Naujųjų metų tema ir išsiaiškinome, kad apie 30 proc. apklaustųjų nemėgsta švenčių – nepritaria likusių 70proc.

  1. Esu suaugęs, bet mėgstu vaikiškus animacinius filmukus, knygas. Tai yra nenormalu?

Daugiau nei normalu! Net labai šaunu, kad esate harmonijoje su savo vidiniu vaiku ir toliau visokeriopai jį džiuginate. Tačiau nerimauti dėl to nėra labai normalu!

  1. Geriu vienas (ne alų, o ką nors stipraus). Tai yra nenormalu?

Bendras vertinimo principas yra maždaug toks: jei išgeriate šiek tiek dėl kokių nors „pateisinamų“ priežasčių, tai nieko blogo. Bet jei jums svarbu ne procesas, o rezultatas (apsvaigimas), tai yra priežastis suklusti, nes tai gali baigtis priklausomybe nuo alkoholio.

Kitaip tariant, jei žmogus stresą malšina alkoholiu daugiau nei du kartus per mėnesį, tai jau yra nenormalu. Ir nerimą turėtų kelti pats nerimo faktas („Ką aš vienas geriu“).

  1. Nemėgstu pripažinti, kad klystu ir pasiklydęs klausti kelio. Tai yra nenormalu?

Žmogui apskritai sunku susitaikyti su tuo, kad jis klysta. Kaip yra: aš – ir staiga klystu? Būtų beprotiška, jei kišenėje nešiotumėte pelenus ir kiekviena proga barstytų ant galvos. Bet jei žmogui svarbu bet kokia kaina būti teisiam, net kai jis pats jau žino, kad klysta, ir toliau laikosi savo, tai jau yra neurozės požymis.

  1. Jaučiuosi nejaukiai ten, kur renkasi žmonės, bet nesu laimingas vienas

Nereikia būti Šerloku Holmsu, kad būtų galima nupiešti nusikaltimo paveikslą naudojant šiuos menkus įrodymus. Jūs nemėgstate kompanijos – tai reiškia, kad esate intravertas. Tai yra gerai. Jūs nemėgstate būti vienas – niekam nepatinka būti vienam. Tai taip pat yra normalu.

Tiesiog  tokiam žmogui patogiau bendrauti vienam su kitu ar nedidelėje kompanijoje. Tai nėra patologija, jei žmogus iš principo moka bendrauti su žmonėmis. Tai tik charakterio bruožas.

  1. Mėgstu žiūrėti į lavonų nuotraukas. Tai yra nenormalu?

Formaliai tai nėra sutrikimo kriterijus. Manoma, kad bet kuris žmogus išgyvena smalsumo ligos ir mirties tema etapą.  Bet jei smalsumas nepraeina?.. Reikia išsiaiškinti, kodėl jus traukia ši tema. Galbūt tai yra neišspręsta savo mirties atmetimo problema.

  1. Tapybai (muzikai, baletui, kinui) esu visiškai neabejingas. Tai yra nenormalu?

Būtų nenormalu, jei jūsų abejingumas apimtų ir visas kitas gyvenimo sritis ir jums nepavyktų užmegzti ryšių su žmonėmis.

  1. Dažnai girdžiu kaklo ar sąnarių traškesį. Tai yra blogai?

Apskritai tai normalu. Juk neurozė nėra mirtina diagnozė, su ja gyventi nėra taip nuobodu. Jei ypač nervingi aplinkiniai pradeda nervintis išgirdę jūsų sąnarių traškėjimą ir gąsdina artritu – netikėkite jais. Tiesą sakant, artritas neturi nieko bendra su juo. Tačiau tai nereiškia, kad kaklo ar sąnarių traškėjimas yra naudingas jūsų sveikatai. Destabilizuodamas sąnarius, žmogus rizikuoja susidurti su tokiomis pasekmėmis kaip sąnarių išnirimai ir panašiai.

  1. Man, suaugusiam, dažniau nei norėčiau, ašaros rieda prieš mano valią

Pačios ašaros yra tik normalus psichikos gynybos mechanizmas. Jei  žmogus jaučiasi bejėgis,  pradeda ristis ašaros ir pasidaro lengviau. Tačiau kodėl jūs dažniau nei kiti jaučiatės bejėgis, yra atskiras klausimas. Pasistenkite dažniau atsidurti provokuojančiose situacijose – ir nustosite į jas taip audringai reaguoti.

  1. Aš pats sau atrodau kvailesnis už kitus, jei nesuprantu ko nors, ką visi suprato: filmo siužetą, nuostatas, principus, įstatymą ir panašiai. Tai yra nenormalu?

Tai, dėl ko jūs nerimaujate, byloja tik apie  jūsų nepasitikėjimą savimi. Žmonėms, kurių intelektas tikrai žemas, greičiausiai tai netrukdys. Paprastai visos nervų sistemos išsidėsčiusios skirtingai: vieni reaguoja greičiau, kiti – lėčiau, vienas supranta visas smulkmenas, kitas turi matyti vaizdą. Jeigu jūsų ypatumai netrukdo gyventi ir dirbti, vadinasi, viskas gerai.

  1. Aš kartais noriu rėkti kaip gaidys. Tai yra nenormalu?

Priežastis gali būti netinkama gerklų struktūra ir nesugebėjimas teisingai naudoti savo balsą. Ir  netgi neurozinė būsena. Ir jei žmogus taip pat rūko, tada neatmetama gerklų naviko išsivystymas.

  1. Negaliu spragtelėti pirštu, švilpti, sulenkti liežuvį vamzdeliu, atskirti vidurinį ir bevardį pirštus ir panašiai. Tai yra nenormalu?

Net jei nežinote, kaip čiuožti ant turėklų ir pūsti dūmų žiedus, tai nekelia nerimo. Kyla klausimas, ar tai vieninteliai „gedimai“, ar yra kitų problemų jūsų „variklio“ skyriuje? Prarandate įgūdžius užsirišti batų raištelius? Jei taip, šie simptomai gali būti susiję su centrinės ar periferinės nervų sistemos pažeidimu. Tuomet teks kreiptis patarimo į neurologą.

  1. Retsykiais pasireiškia nemotyvuoti agresijos priepuoliai, nukreipti prieš silpnesnius žmones

Jei suteikiate išeitį agresijai (paleidžiate kumščius į darbą, griebiate peilį), tai yra asmenybės sutrikimas. Jei jūs kontroliuojate save ir reikalas apsiriboja nerimu dėl agresyvios nuotaikos, tai nieko, tik dar viena neurozė. Sergant neurozėmis žmogus dažnai nerimauja dėl smulkmenų.

  1. Aš negaliu susitikinėti su aukštesnėmis už save moterimis

Neabejojame, jūs galite padaryti viską!  Jūs tiesiog nenorite.  Turite kompleksų ir jūsų žema savivertė. Štai ir visos problemos. Tai yra asmenybės problemos požymis, kuri nėra neurozės tipo psichopatologija. Taigi, atleiskite, su šia diagnoze nebus įmanoma išvengti šauktinio karjeros.

  1. Vakare kažkas kaupiasi akies kamputyje

Jokių problemų, viskas gerai. Tai tik ašarų perteklius, kuris sutepa akies obuolį, saugo jį nuo išsausėjimo. Bet jei akys niežti, ašaroja, baltymai pakeitė spalvą – tai konjunktyvitas.

  1. Stengiuosi nevažiuoti liftu su nepažįstamais žmonėmis ir kartais sąmoningai neįeinu į namo vidų, kol priešais einantys išeina

Tai tik neurozė. Nesvarbu, ar jus vargina atsitiktiniai bendrakeleiviai, ar tiesiog nemėgstate būti uždaroje patalpoje su kaimynais – jūsų noras būti vienam lifte yra visai normalus. Kiekvienas iš mūsų turi  kokių nors neurozių! Neurozės yra jūsų individualumo pagrindas!

  1. Žvilgteliu į kitų langus (su žiūronu arba be jo). Tai yra nenormalu?

Kyla klausimas, kiek toks elgesys yra dažnas? Jei kas nors tai daro kasdien kelias valandas, apsiginklavęs optiniais instrumentais, tai nėra labai normalu. Ypač jei kas nors pamato ir jus apima  daug stipresnis  jaudulys nei įprastai. Tai „vujerizmo“  reiškinys!

Bet, priklausomai nuo aplinkybių, žvilgtelėjimas gali būti laikomas romantišku smalsumu.

  1. Turiu nepaaiškinamą pasibjaurėjimą tam tikrų grupių (profesijų, amžiaus, tautybių) žmonėmis Tai yra nenormalu?

Dažnai tam tikroms žmonių grupėms priskiriame savybes, kurių bijome arba kurių nepriimame savyje. Tai normalu. Paprasčiau tariant, žmogui gali būti nemalonu būti neįgaliųjų kompanijoje, nes jis pats bijo tapti neįgaliu. Ir ši emocija, kaip ir bet kuri kita, nuo mūsų nepriklauso. Be to, mėginimai suvaldyti emocijas  prie nieko gero neprives. Tačiau tai, ką galime kontroliuoti, yra žodžiai ir veiksmai.

  1. Riebalai ant kūno nusėda netolygiai. Tai yra kažkur vienoje vietoje. Tai yra nenormalu?

Ir tai yra visiškai normalu. Lipidinių ląstelių skaičius ir jų vieta žmogaus organizme yra užprogramuoti genetiškai. Apskritai vyrai yra linkę į tam tikrą nutukimo tipą – pilvinį nutukimą, kai perteklius nusėda tik ant juosmens ir pilvo.

  1. Man sunku prisiminti vardus ir pavardes. Tai yra blogai?

Tai yra normalu! Žmonių įsiminimo mechanizmai skiriasi. Yra daug tokių kaip  jūs.

  1. Esu suaugęs vyras, turintis daug realių priežasčių džiaugtis ar liūdėti, bet mano nuotaika priklauso nuo oro. Tai yra nenormalu?

Oras veikia visų žmonių nuotaiką – didesne ar mažesne apimtimi. Žmonės, turintys iš prigimties mobilesnį emocionalumą, aštriau reaguoja į orą (nepriklausomai nuo amžiaus ir lyties).

  1. Nemėgstu skambinti ir stengiuosi to nedaryti. Tai yra nenormalu?

Daugelis žmonių nemėgsta skambinti telefonu. Tai ne sindromas, ne liga, o tiesiog teikiama pirmenybė  tokiai asmeninio bendravimo formai. Bet jei negalite paskambinti ir siaubingai nerimaujate kiekvieną kartą, tai privalote padaryti. O jei tiesiog „man tai nepatinka“ yra įprasta  norma.

  1. Skirtingomis akimis matau kiek kitaip: regėjimo aštrumą, atspalvius tamsoje

Taip nutinka ne vienam. Tai  daro poveikį arba akys, arba smegenys. Tai gali būti norma, bet su sąlyga, kad taip buvo visada. Jei šis skirtumas didėja, skubiai reikia kreiptis į gydytoją. Kad būtumėte saugūs, perskaitykite šį patarimą kiekviena akimi paeiliui ir kartą per metus apsilankykite pas savo oftalmologą.

 

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą