Vaizdo įrašas „Brangus, tėte“ –  tai negimusios mergaitės pasakojimas tėčiui, pateiktas laiško forma. Šios idėjos autorė – labdaros organizacija „Care Norway“, kuri skiria šį vaizdo įrašą merginoms ir moterims, patyrusioms smurtą ir seksualinę prievartą.

 

Ne tik pakenkia mažai mergaitei, bet visam laikui sugadina jos kaip moters įvaizdį

Filme „Sostų karai” yra epizodas, kai aktorė Cersei Lannister, kur ji iš tikrųjų vaidino neigiamą personažą, klausia savo priešo, kaip laikosi jo dukra, gyvenanti kitoje karalystėje. O jis atsakė:   „Dorne mažos mergaitės nėra skriaudžiamos“. Cersei sušvelnėja ir paaiškina, kodėl ji tapo pikta sadiste: „Mažas mergaites skriaudžia visur“.

„Brangus, tėte“  kūrėjai pirmiausiai kreipiasi į vyrus: „ Bent vieną kartą gyvenime kurią nors moterį išvadinote kekše? Gal tada jūs net buvote paaugliai. Nes tą ir panašius žodžius jūs girdėjote iš savo tėvų lūpų. O paskui, tikriausiai, jau tapus vyresniais ir protingesniais, supratote šių žodžių reikšmę. Ir gal daugiau nebesakote?  Mes visi pro tą praėjome.  Bet problema ta, kad kai žmogus jau supranta, kaip šie žodžiai žeidžia kitą žmogų, žala jam jau būna padaryta. Tokiu būdu ne vienas iš jūsų pridėjo ranką išsukant žiaurumo vilkelį, kuris ne tik pakenkia mažai mergaitei, bet visam laikui sugadina jos kaip moters įvaizdį“.

Pasaulio sveikatos apsaugos organizacijos duomenimis, kas trečia moteris pasaulyje tampa savo vyrų fizinės ir seksualinės prievartos aukomis. Tai milžiniškas skaičius. Todėl organizacijos „Care Norway“ sukurta vaizdajuostė „Brangus, tėte“ patvirtina, kad nepadorūs ir įžeidžiantys žodžiai merginų ir moterų adresu, tai abejingas žmonių požiūris į tuos, kurie taip elgiasi ir  maitina šią statistinę pabaisą.

Vaizdo įrašas – tai negimusios dukters laiškas, kupinas dėkingumo tėvui, su kuriuo ji dar nesusitiko. „Brangus, tėte“, – pradeda ji. – Aš noriu padėkoti tau  už tai, kad manimi labai rūpiniesi, nors aš dar negimiau.  Žinau, kad tu jau stengiesi,  kaip ir Supermenas, ir net neleidi mamytei valgyti sušių!“  Šiuos šiltus žodžius lydi kadrai, kur vyras sėda į automobilį ir švelniai žiūri į savo nėščią žmoną.

Tačiau netrukus vaizdai persikelia į tamsią ir nusikalstamą aplinką. „Aš norėčiau tavęs kai ko paprašyti ir dėmesio berniukams, –  vėl pasigirsta mergytės balsas. Toliau rodomi paaugliai berniukai, kuriuos mūsų dar negimusi herojė sutiks realiame gyvenime. Nors paauglių veiduose nematyti nieko bauginančio, bet ilgainiui atsiranda jausmas, kad ne visai taip. „Juk aš būsiu mergaitė, išeina, kad kai man sueis 14 metų, berniukai klasėje vadins mane kekše, šliundra, prostitute ir kitais bjauriais žodžiais“, – sako dar negimusi mergaitė.

Bet  negimusi herojė dar nežino, kad nešvankybes tenka girdėti dar vaikystėje, o paauglystėje  įžeidžius žodžius galima išgirsti tiek iš vaikinų, tiek ir iš merginų lūpų. „Mes visi toleravome šias nešvankybes ir leidome jiems atrodyti „kietais“ , – sako balsas už kadro. – Toks vyrų humoro supratimas“.

Tačiau ši pastaroji frazė atskleidžia mums pernelyg skausmingą tiesą: jei su mergaitėmis pasielgiama blogai, jos linkusios prisiimti kaltę dėl to. Ir kai jas kas nors įskaudina ar įžeidžia –  tėvai, kurie jas myli, paprastai nekreipia į tai dėmesio, juokiasi arba ir patys kalba nešvankybes.

Bet kol dukrelė pradės bręsti, taps paaugle, ji dar nesupranta, kur slypi pavojus. Tačiau ateina laikas, kai vaikinas pradeda elgtis agresyviai merginos atžvilgiu ir ji mėgina gražiuoju išsisukti iš šios situacijos.  Priešingu atveju – aplinkiniai ims smerki ir pasakys: „pati kalta“.

Ji tyli ir nuolankiai susitaiko su smurtu ir seksualine prievarta

Jei tuo filmukas ir baigtųsi, būtų dar pusė bėdos.  Bet mūsų negimusiai herojei jau dabar tampa baugu, sužinojus, kas jos laukia susidūrus su mergaites žeidžiančiomis ir žeminančiomis problemomis. „Jau16 metų berniukai leidžia sau per daug, kai mergaitė išgeria su jais svaigalų. Tėte, jei mane ten būtum pamatęs su jais, tau būtų buvę labai gėda, nes mane paprasčiausiai išnaudojo, – sako herojė. – Bet kai jai sueis 20 metų, išprievartaus berniukas, su kuriuo ji užaugo, todėl, kad jų tėvai ėjo kartu į baseiną. O kai ji galų gale atranda Poną Tobulybę, kuris ilgainiui tampa vis mažiau ir mažiau tobulas, ji supranta, kad, nepaisant to, jog ji buvo auklėjama ir mokoma būti stipria ir nepriklausoma moterimi, ji tyli ir nuolankiai susitaiko su smurtu ir seksualine prievarta“.

„Aš nesu auka“, – sako mergaitė, nors tuo pačiu ją apima prieštaringi jausmai: meilė ir neapykanta, didžiulis nepasitikėjimas savimi, kad ji padarė kažką negerai. Galų gale, kad mergaitėms būna labai gėda dėl joms padarytos skriaudos.

Vaizdo įrašas baigiamas širdį veriančiu prašymu, primenantis mums, kad visa ši istorija  buvo preliudija į prašymą ir didžiulis poreikis ne tik atsiprašyti, bet ir pateisinti save iš anksto dėl to, kas gali įvykti su ja blogai. „Vienas traukia paskui save kitą, todėl prašau, sustabdyk tai iki tol, kol dar nepradėjo, – sako ji. – Neleisk mano broliams vadinti mergaites kekšėmis, nes jos nėra kekšės. Bet staiga vieną dieną kuris nors berniukas pamanys, kad ji tokia yra? Niekada nesitaikstyk su įžeidžiančiais dėdės pokštais baseine ar net tavo draugų, nes visuomet yra kažkiek tiesos pokštaujant“.

„Aš žinau, kad apginsi mane nuo liūtų, tigrų, kulkų, automobilių ir net sušių, rizikuodamas savo gyvybe, bet brangus, tėte, aš gimsiu mergaite, todėl labai prašau, padaryk viską, kas įmanoma, kad  šie pavojai niekada netykotų mano gyvenime“.

4 KOMENTARAI

 1. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.

  You definitely know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos
  to your site when you could be giving us something informative to read?

 2. Woah! I’m really digging the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appearance.
  I must say you have done a superb job with this. Also, the
  blog loads super fast for me on Safari. Superb Blog!

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą