Ne vienas galvoja ir yra įsitikinęs, kad seksas be prezervatyvo daug geresnis ir jausmingesnis. Bet tada niekas nesusimąsto nei apie juos tykojančias ligas, perduodamas lytiniu keliu, nei apie nepageidautiną nėštumą, kuris neretai baigiasi abortu. Vis dėl to, ar atsisakius prezervatyvo, galima išvengti liūdnų pasekmių?

 

Nemažai galvojančių, kas seksas be prezervatyvo – daug geresnis ir jausmingesnis

Dabar – įvairiausių eksperimentų metas, apėmęs daugelį gyvenimo sričių. Tarp jų ir seksualinę. Jauni žmonės taip skuba tapti suaugusiais ir kuo daugiau sužinoti bei išmėginti sekse, kad dažnai pamiršta paprasčiausią atsargumą.  O tokių skubotų veiksmų pasekmė – ligos, nepageidautinas nėštumas ir abortai. Žinoma, geriausias patarimas ir pasiūlymas jaunimui – turėti lytinių santykių tik santuokoje arba nuolat gyvenant po vienu stogu su savo partneriu ar partnere. Tai yra, kai abu jau  tvirtai stovi ant gyvenimo pagrindų, gali pasirūpinti savimi ne tik savimi, bet ir savo antrąja puse bei būsimu kūdikiu.

Žinia, paaugliams labai didelę įtaką daro aplinkiniai. Todėl norėdami pasirodyti, kad jie – ne blogesni, nei jų bendraamžiai, stengiasi nuo jų neatsilikti ir kuo anksčiau turėti lytinių santykių. Tačiau besivaikant požiūrio „būti toks, kaip kiti“, dažnai „pamiršta“, kad norint išvengti nepageidautinų pasekmių lytiniuose santykiuose, reikia naudoti prezervatyvą. Todėl neretai nutinka taip, kad vietoj rimtų ir ilgalaikių santykių, grindžiamų draugyste, meile ir abipusiu pasitikėjimu, tiesiog įvyksta vienkartinis ar vienos nakties seksas ankstyvame amžiuje ir perbraukia vienu ypu visas svajones ir lūkesčius.

Net jei trumpam pamirštume paauglius ir pažiūrėtume į suaugusių žmonių lytinį gyvenimą, tai ir jiems neretai iškyla saugaus sekso problemos. Nepaisant to, kad daug vyrų, o kartais ir moterys tvirtina, kad seksas be prezervatyvo daug geresnis ir jausmingesnis.  Bet vėlgi, tuo pačiu iškyla daug kam girdėtos ir žinomos problemos – venerinės ligos, nepageidautinas nėštumas ir abortai.

Vis dėlto ar galima tikėtis, kad nenaudojant prezervatyvo, seksas bus saugus?

Dabar gyvuoja nemažai saugaus sekso metodų ir būdų. Juos galima pasirinkti, priklausomai nuo savo amžiaus ir organizmo būsenos. Pagrindiniai reikalavimai, keliami kontraceptinėms priemonėms – tai išvengti nepageidautino nėštumo ir kad kuo mažiau kontraceptinės tabletės kenktų organizmui. Vienaip ar kitaip, bet tarp visų kontracepcijos priemonių lyderio poziciją tvirtai užėmė prezervatyvai.  Vis dėlto ne visi džiūgauja dėl šio metodo ir ieško kitų saugaus sekso būdų. O kartais ir apskritai juos pamiršta, tikėdamiesi, kad „prašoks sėkmingai“ ir viskas bus gerai.

Svarbu žinoti, kaip teisingai naudoti kontracepcijos priemones

Taip pat populiarūs vadinamieji barjeriniai metodai. Pavyzdžiui, dangteliai, diafragmos, žvakės ir geliai. Bet prieš naudojant šias kontracepcijos priemones lytiniuose santykiuose, pirmiausiai pravartu būtų pasikonsultuoti su ginekologu, kaip teisingai jas naudoti. Hormoninės kontraceptinės tabletės taip pat yra populiarus kontracepcijos metodas. Tačiau jas reikia labai atidžiai vartoti: tai yra gerti kiekvieną dieną tuo pačiu metu. Mat išgėrus tabletę netinkamu laiku,  gali sutrikti organizmo pusiausvyra ir sukelti nepageidaujamą nėštumą. Be to, vartojant kontraceptines tabletes, nepamirškite, kad jos turi ir šalutinį poveikį. Tai reiškia, kad šie medikamentai netinka merginoms ir moterims, sergančioms venų, inkstų ir kepenų ligomis.

Kitas veiksmingas būdas – nutrauktas ar nebaigtas lytinis aktas. Nuomonės dėl šio metodo yra  labai skirtingos, nes ne vienas jau spėjo įsitikinti jo nepatikimumu. Nors kiti galvoja, kad tai yra veiksmingas ir vos ne geriausias kontracepcijos metodas. Gydytojai rekomenduoja šį metodą poroms, kurios neskuba susilaukti vaikų, bet ir nevengia jų. Tai yra, net jei taip ir atsitiktų, pora nenutrauktų nėštumo.

Be to, nemažai merginų ir moterų veda pavojingų ir nepavojingų arba vaisingų ir nevaisingų dienų kalendorių, pagal kurį galima nustatyti reikalingas dienas ir tuo pačiu išvengti nepageidautino  nėštumo.

Norint sėkmingai tai padaryti, pirmiausiai reikia tiksliai apskaičiuoti savo menstruacijų ciklą ir tik po to turėti lytinių santykių. Tokiais atvejais galima nenaudoti kitų kontracepcijos metodų, bet per menstruacijas geriau susilaikyti nuo lytinių santykių arba naudoti prezervatyvą ar kitą apsisaugojimo priemonę. Taip pat vedamas kalendorius praverstų, jei mergina ar moteris yra alergiška lateksui. Arba gali naudoti ir vidinę spiralę.

Vis dėlto neretai nutinka, kad po romantiškos ir aistringos nakties be prezervatyvo, o motinystės dar nėra merginos planuose, ji pradeda vartoti tabletes, tikėdamasi išvengti nėštumo. Bergždžias reikalas, nes per vėlu ir nepadės. Todėl nepamirškite, kad bus saugesni ir patikimesni lytiniai santykiai su partneriu, kuriuo pasitikite.

 

seksologas Liudvikas Petravičius

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą