Santykių problemos, kurios buvo ignoruojamos ir nutylėtos, anksčiau ar vėliau iškyla. Archyvo nuotrauka

Neretai merginas persekioja prisiminimai apie gražiausias ir šviesiausias santykių akimirkas: švelnus bučinys, palaikymas sunkią akimirką, meilės įžadai… Ar verta bandyti susigrąžinti buvusį partnerį, ar geriau užverti šį savo gyvenimo puslapį amžinai?

 

Suaugęs žmogus gali grįžti pats, bet jo grąžinti neįmanoma

„Jis mane apgavo“, „Nebenoriu jo daugiau matyti“, „Aš nebendrauju su išdavikais“ –  nutrūkus santykiams merginas gali apimti daugybė sudėtingų, daugiakrypčių jausmų: apmaudas, netekties skausmas, agresija ir net keršto troškulys. Tačiau kartais praeina šiek tiek laiko ir tada jau prisimenama, kas buvo vertinga santykiuose, galvoja, kaip susigrąžinti buvusįjį. Ar tai įmanoma?

Grąžinti kitą žmogų nepavyks, galima tik sukurti tam tikras sąlygas, žengti žingsnius kito link. Šie žingsniai padės buvusiam partneriui apsispręsti atnaujinti santykius. Suaugęs žmogus gali grįžti pats, bet jo grąžinti neįmanoma – tai esminis ir labai svarbus dalykas, kurio nevalia pamiršti.

Tačiau ką daryti prieš bandant susigrąžinti mylimąjį? Siūlau tokį planą:

1.Padarykite pertrauką ir sutelkite dėmesį nuo buvusiojo į save.

2.Atlikite „jausmų inventorizaciją“,  padirbėkite su savo klaidomis.

Tai padės permąstyti situaciją, palyginti savo vertybes ir suprasti, kokie svarbūs jums yra santykiai su buvusiuoju. Pagalvokite, ar užbaigti santykiai atitiko jūsų poreikius? Ar jautėtės vertinama, būdama su buvusiuoju?

Jeigu į ankstesnės pastraipos klausimus atsakėte teigiamai ir jaučiate užbaigtų santykių vertę, tuomet siūlau pereiti prie dialogo su buvusiu partneriu.

Kaip bebūtų keista, bet daugelis porų išsiskiria, nes negali vienas kitam išsakyti savo poreikius, norus, negali teisingai paaiškinti, kas santykiuose jiems netinka. Mokyklose nemoko dialogo meno, todėl neretai abipusės pretenzijos, priekaištai ir moralai tampa mums įprastais bendravimo „įrankiais“.

 

Pagrindinė santykių atgaivinimo „kontraindikacija“ yra rimtas poros vertybių neatitikimas

Šios trys „apokalipsės“ gali išardyti bet kurią porą. Todėl neturėtumėte jų naudoti santykiuose,  jei norite pagerinti ar net atnaujinti santykius su buvusiu partneriu. Būtinai atkreipkite dėmesį į būseną, iš kurios vedate dialogą, kokia forma kalbate apie savo jausmus ir norus. Net jei iš esmės būsite teisi, bet  jei bendrausite su buvusiuoju, auklėdama ir priekaištaudama jam, vargu ar būsite išgirsta. Netgi labiausiai taikaus būdo žmogus atpažins „ataką“ prieš save ir instinktyviai bandys gintis, bėgti ir slėptis.

Jei nuspręsite pasikalbėti su buvusiu partneriu ir bandysite atkurti santykius, atkreipkite dėmesį į pagrindinius dalykus, kurie padės užmegzti kontaktą:

  1. Kalbėdama visada sutelkite dėmesį į kito vertę. Neleiskite žeminančių teiginių, kurie gali įžeisti pašnekovo orumą;
  2. Būkite jautri savo buvusiojo nuoskaudoms. Jei tai gerai atpažįstate, neturėtų būti priežastis manipuliuoti;
  3. Gerbdama kito ribas, nepraraskite ryšio su savimi: įsiklausykite į save, gerbkite savo norus.

Kaip suprasti, kad santykių neverta atgaivinti? Tai nesunku pamatyti: partneris nenori kalbėti, jis nelinkęs daryti net menkiausių kompromisų, o bet kokia smulkmena jums bendraujant tampa neįveikiama kliūtimi.

Pagrindinė santykių atgaivinimo „kontraindikacija“ yra rimtas poros vertybių neatitikimas. Pavyzdžiui, vienas iš partnerių pasisako už atvirus santykius, o kitas – už tradicines šeimos vertybes. Tokiu atveju santykiuose bus daug skausmo ir destrukcijos.

Prisiminkite filmą „Seksas ir miestas“, kaip  Charlotte ir Trey bandė sukurti šeimą. Charlotte norėjo tradicinės šeimos su vaikais, tačiau Trey nenorėjo vaikų ir nebuvo pasiruošęs investuoti į tokius santykius. Tiek Charlotte, tiek Trey buvo labai sunku ir skausminga priimti tokią realybę.  Dėl to skyrybos suteikė galimybę Charlotte geriau pažinti save ir savo vertybes, rasti ribą, kurios ji nebuvo pasirengusi peržengti net dėl savo mylimojo.

Savęs pažinimas leido garsiojo serialo herojei sutikti tinkamą, šeimai ir vaikams pasiruošusį partnerį, su kuriuo galiausiai pavyko sukurti klestinčią, mylinčią šeimą.

 

psichologė Angelė Kazlauskienė

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą