Vaikų, kurie buvo skriaudžiami ir dažnai susidurdavo su fiziniu smurtu ar seksualinio išnaudojimo grėsme, brendimas prasideda anksčiau, o senėjimas ląstelių lygiu taip pat paspartėja.Archyvo nuotrauka

Vašingtono, Stanfordo ir Harvardo universitetų (JAV)  mokslininkų atlikto bendro tyrimo duomenimis, vaikai, kurie ankstyvame amžiuje dažnai buvo fiziškai ar psichologiškai skriaudžiami, biologiniai senėjimo požymiai pasireiškia greičiau nei jų bendraamžiai, turėję sveiką  ir laimingą vaikystę.

***

Mokslininkai ištyrė tris skirtingus biologinio senėjimo požymius – ankstyvą brendimą, ląstelių senėjimą ir smegenų struktūros pokyčius – ir nustatė, kad vaikystėje patirta psichologinė trauma paveikia kiekvieną iš jų.

„Vaikystėje  išgyventos sunkios psichologinio pobūdžio neigiamos emocijos, ateityje, jau suaugusiems sukelia tiek psichinės sveikatos problemas, kaip depresija ir nerimas, tiek fizinės sveikatos problemas, tokias kaip širdies ir kraujagyslių ligos, diabetas ir vėžys. Mūsų tyrimai rodo, kad vaikų išnaudojimas gali pagreitinti kūno senėjimą biologiniu lygiu, – sakė Harvardo universiteto psichologijos daktarė Katie McLaughlin.

Anot jos, svarbus veiksnys yra tas, kad ne visi vaikystės nepageidaujami reiškiniai daro neigiamą poveikį. Pavyzdžiui, sunkiomis ekonominėmis sąlygomis gyvenę ir (arba) mažai prižiūrimi vaikai neparodė ankstyvo senėjimo požymių.

Užtat psichologinis ir fizinis smurtas pasirodė esąs labiausiai „senstantis“ veiksnys. Pavyzdžiui, vaikų, kurie buvo skriaudžiami ir dažnai susidurdavo su fiziniu smurtu ar  seksualinio išnaudojimo  grėsme, brendimas prasideda anksčiau, o senėjimas ląstelių lygiu taip pat paspartėja.

„Spartėjantis senėjimas gali būti susijęs  ir su vadinamuoju prisitaikymo mechanizmu, – sakė Katie McLaughlin. – Pavyzdžiui, kai aplinka yra kupina smurto ir grėsmių, gali padidinti žmonių dauginimosi tikimybę. Tačiau šiuolaikiniame pasaulyje ši adaptacija yra daug mažiau naudinga, o reikšmingiausias jos poveikis yra neigiamos pasekmės fizinei ir psichinei sveikatai suaugus“.

Mokslininkės teigimu, dabar turi išsiaiškinti, ar psichologinis gydymas ir socialinės pagalbos programos gali sulėtinti vaikystės traumos sukeltą pagreitintą biologinį senėjimą.

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą