
Turbūt nė viena žmogaus kūno dalis nuo seniausių laikų iki XXI amžiaus nesulaukė tiek kalbų, kiek sėdmenys. Jie buvo giriami arba smerkiami, tačiau joms niekas ir niekada neliko abejingi. Ir tiek iš vyriškos, tiek iš moteriškos pusės. Kai kam gali atrodyti, kad mūsų minkštoji vieta nėra kupina jokių paslapčių. Iš tikrųjų štai tik septyni nuostabūs faktai apie vieną paslaptingiausių ir gražiausių žmogaus kūno dalių, rašo „Science News“.
- Analinis apsvaigimas, malonumas ir religija buvo glaudžiai susipynę
Pietų Amerikos regionuose tai gana įprasta praktika. Geriausiai tai atsispindi majų kultūroje. Šie žmonės paliko įkalčius ant puodų ir sienų. Jie išdidžiai demonstravo, kaip majų visuomenės grietinėlė jiems į išangę suleido įvairių svaigalų. Majų civilizacija ir toliau gyvuoja, o jos atstovų skaičius siekia aštuonis milijonus. Deja, nežinoma, kaip šiuolaikiniai majai siejasi su išangės intoksikacija.
- Sėdmenys gali būti puiki reklama
„Janus“ gamykla buvo įkurta 1895 metais, o dabar yra viena didžiausių vilnos gaminių gamintojų Europoje. Vienu metu šios gamyklos filialas buvo įsikūręs Itrėje-Arnoje. Prie įėjimo į įmonę matėsi reklaminis stendas, nurodantis kelią į ją. Užrašas skelbė: „Janus Factory“. Būtų pagrįsta manyti, kad fabriko savininkai didžiąją dalį pinigų išleido vilnai pirkti. Tačiau ši šaka buvo priversta nuolat leisti pinigus kitam. Taigi, vadovybė turėjo nuolat atnaujinti raidę „J“ tame pačiame skydelyje. Mat vietos gyventojai šią raidę nuolat šalindavo, kad iškaba praneštų apie artėjimą prie gamyklos „Anus“.
- Anglų gydytojai gelbėjo nuskendusius žmones pūsdami dūmus į išangę
Yra žinoma, kad XIX amžiaus londoniečiai buvo labai susirūpinę dėl to, jog Temzėje nuolat skęsta žmonės. Logiškas šios problemos sprendimas, regis, būtų įrengti tvoras ar specialius skydus su gelbėjimosi liemenėmis. Tačiau gydytojai nusprendė, kad nelaimingus nuskendusius žmones reikia gaivinti ir netradiciniu būdu – pučiant cigarų dūmus į ką tik iš upės išžvejotiems žmonėms į išangę. Ir karalienė visiškai palaikė šią idėją. Per visą Temzės ilgį buvo pakabintos pirmosios pagalbos vaistinėlės, kuriose būtinai buvo titnagas, tabakas ir pypkė. Jei praeivis pamatė, kad kažkas tuoj užsprings ir nuskęs, nemokantį plaukti plaukiką jis turėjo išgriebti iš vandens ir gelbėti jo gyvybę pūsdamas dūmus į užpakalį.
- Išange galima ne tik gydyti ligas, bet ir patirti malonių pojūčių
Šios nuostabios savybės priežastis yra gausus kraujo tiekimas. Pagalvokite, kaip veikliosios medžiagos patenka į žmogaus organizmą? Tiesiog norime, kad veikliosios medžiagos kuo greičiau ir kuo didesniais kiekiais patektų į kraują. Ir kraujas nuneš juos į sritis, kurias ketinome paveikti. Išangė, kurioje susilieja daug kraujagyslių, palankiai vertina įvairias medžiagas. Kita priežastis slypi nervų galūnėse. Daugeliui jos asocijuojasi su skausmu, tačiau gali sukelti ir visiškai nuostabių pojūčių. Fiziologija yra neatsiejamai susijusi su išange, nes ji nuo neatmenamų laikų naudojama savo ir kitų poreikiams tenkinti.
- Kruopšti išangės priežiūra gali išgelbėti gyvybę
Nepamirškite, kad švarą ir sveikatą būtent toje vietoje turėtumėte palaikyti nuo mažens. Iš tiesų visame pasaulyje viduriavimas yra dažniausia vaikų iki penkerių metų mirties priežastis. Tėvai turi padėti vaikui, kuriam nėra už ko įsikibti ir kuris turi keliolika kartų per dieną bėgti prie puoduko. Mirtis gali įvykti dėl vienos iš dviejų priežasčių: arba jis taip ilgai viduriavo, kad netenka per daug skysčių ir maistinių medžiagų, arba ligą sukėlusios bakterijos patenka į kraują ir užkrečia. Didelė dalis besivystančiose šalyse viduriuojančių asmenų dėl prastos išangės higienos neišvengia bakterijų ir su jomis susijusių pasekmių, kurios neretai baigiasi tragiškai.
- Dėl tualetinio popieriaus atsiradimo turime dėkoti azijiečiams
Idėją išvalyti išangę tualetiniu popieriumi pirmą kartą pasiūlė kinai apie 500 m. e. Pamažu šis išangės higienos palaikymo būdas populiarėjo ir nuo XIV amžiaus kinai pradėjo masiškai gaminti tualetinį popierių. Vakaruose jo masinė gamyba prasidėjo XIX amžiuje, vadovaujama amerikiečių. Prieš tai Naujajame pasaulyje kukurūzų burbuolių lapai ilgą laiką buvo naudojami kaip tualetinis popierius. Ir tada JAV labiausiai paplitusi tualetinio popieriaus forma tapo įvairiaspalviai „Sears“ reklaminio katalogo puslapiai, kuriuos kiekvienas amerikietis galėjo rasti savo pašto dėžutėje.
- Yra dvi teorijos apie išangės kilmę
Populiariausia teorija išangės atsiradimo procesą apibūdina taip: iš pradžių burna palaipsniui didėjo, kad jos savininkas galėtų įsisavinti daugiau maisto. Svarbu pabrėžti, kad asmenys, turintys mutacijų, dėl kurių padidėjo burnos dydis, valgė viską, ką rado, ir aktyviai naudojosi nelaimingųjų, kurių burna buvo maža, sąskaita. Ilgainiui mūsų protėvių burnos pasidarė tokios didelės, kad vienu kampu ėmė valgyti, o kitu – tuštintis. Po kelių milijonų metų atstumas tarp kampų padidėjo, o tada burnos ertmėje susidarė maloni pertvara, atskirianti švarą nuo nešvaraus.
Kai žmogus turėjo dvi nepriklausomas skyles, visa kita tapo paprasta. Viena skylė pamažu nutolo nuo antrosios ir tapo savarankiška – įprasta išangė priešingoje kūno dalyje. Ir visa tai įvyko dėl daugybės mažyčių mutacijų. Tačiau šiuolaikinė genetika kažkodėl verčia abejoti šia teorija. Mokslininkai mano, kad burnos genetinė medžiaga taip skiriasi nuo išangės medžiagos, kad sunku patikėti, jog jos iš to paties šaltinio. Jie sugalvojo daugybę įvairių paaiškinimų, pavyzdžiui, kad išangė iš tikrųjų atsirado atsiskyrus nuo lytinių organų.