Tai turėtų būti vienas svarbiausių pokalbių su savo sūnumi. Ar kalbate su juo, kaip reikia elgtis su mergaitėmis ne tik mokykloje, bet ir savo namo kieme, gatvėje, viešajame transporte? Ne, ne apie tai, kad jai reikia dovanoti gėlių ar žaisliuką gimimo dienos proga arba užleisti vietą autobuse, nes ji – mergaitė.

 

Negalima kelti rankos prieš moterį, nesvarbu, ką ji pasakytų ar padarytų    

Jei iki šiol dar nepasakėte, pasakykite savo sūnui, kad jei mergaitė pasakė „ne“, tai ir yra „ne“, o ne priešingai – „noriu, kad mane įkalbinėtų“. Pasakykite sūnui, kad nei ekstravagantiška apranga, nei iššaukiantis makiažas, nei dar kas nors, nesuteikia teisės nei vienam vyriškos giminės atstovui  iš jos šaipytis, ją įžeidinėti, menkinti ir vadinti moterį žeminančiais vardais.

Ko gero tokius pokalbius galima išgirsti labai retoje šeimoje.

Užtat dažnai mergaitei nuo mažumės kalama į galvą, kaip jai nederėtų elgtis, kad netaptų seksualinio prievartautojo auka. Todėl, kad daugumos atvejų priimta teisinti nusikaltėlius ir kaltinti aukas. Taigi, kas kaltas, kad iš berniuko užauga seksualinis prievartautojas? Kas tie vyrai, nuo kurių gali nukentėti ir jūsų dukra? Ar esate mylintys ir atsakingi tėvai ir dažnai kalbate su savo vaikais tomis ir panašiomis temomis? Aišku, labai sunku kalbėti apie seksualinę prievartą ir lytinį išnaudojimą su sūnumi, kuris dar eina į mokyklą. Bet jums reikia tai padaryti dabar, norint apsaugoti savo ir kitų dukteris bei jaunas moteris nuo seksualinių nusikaltėlių. Būtinai reikia sūnui pasakyti: „Turi suprasti, kad nesvarbu, kaip mergina ar moteris apsirengusi ir kaip ji elgiasi, bet neturi teisės švilpti jai pavymui gatvėje, juoktis iš jos ar prie jos kabinėtis“. Paaiškinkite sūnui, kad merginos nekaltybė – tai ne prizas ir seksas su ja nėra jo pasiekimas ir laimėjimas. Nes dauguma vyrų supranta priešingai – kai moteris rengiasi atvirai ir iššaukiančiai – tai kvietimas su ja permiegoti.

Jei sūnus pasitiki jumis, turite būtinai jam pasakyti: „Niekada negalima kelti rankos prieš moterį, nesvarbu, ką ji pasakytų ar padarytų“.  Ir tai, kad jei mergina yra apsvaigusi nuo alkoholio ar narkotikų, dar nereiškia, kad galima versti ją turėti lytinių santykių. Nes būdama bejėgiškos būsenos, ji negali duoti sutikimą santykiauti. Pasakykite sūnui, kad jis elgsis nusikalstamai ir niekšiškai, pasinaudojęs lengvai prieinama mergina ar moterimi.

Ar mokote savo sūnų pagarbiai elgtis su mergaitėmis, merginomis ir moterimis?  Labai pravartu būtų nuolat priminti jam, kad „tavo seksualinė patirtis nepadarys jokios teigiamos įtakos tavo, kaip žmogaus vertybėms, taip pat, kaip ir moters seksualinė patirtis nedaro įtakos jos vertybėms“.  Ar teko kada nors girdėti savo sūnų garsiai aptarinėjantį su draugu kurią nors bendraklasę ar kitą merginą, kaip kokį naudingą trofėjų ar gražų daiktą, o ne jos gabumus ir talentą?

Pagalvokite apie tai ir paklauskite savęs, kodėl niekaip negalite prisiminti.  Tikriausiai dėl to, kad tokių pokalbių niekada ir nebuvo.  Bet greičiausiai jūsų šeimoje ne kartą buvo kalbėta sūnui, kad jis nenusileistų  stumdomas ar skriaudžiamas ir atsakytu tuo pačiu –  kumščiu! Tikriausiai ne kartą sakėte savo sūnui: „Nesibastyk naktimis, negerk nepažįstamoje kompanijoje ir neprasidėk su palaidomis mergšėmis“.

Išeina ir jis supranta, kad visa atsakomybė už išprievartavimą, lytinius santykius gula ant merginų pečių, supranta, kad „pačios kaltos“, o vyrai yra vyrai…

Smurtas ir išprievartavimas – neatsiejami vienas nuo kito

Kodėl tiek daug potencialių prievartautojų vyrų?  Kas tie vyrai, kurie elgiasi taip, kad bet kuriai iš jūsų dukteriai baisu grįžti vėlai iš vakarėlio?  Kas tie vyrai, kurie švilpia merginai ar moteriai pavymui gatvėje, šaiposi iš jos per daug atviros aprangos?  Įžeidinėja ją? Vadina kekše, šliundra?.. Kas užaugino ir „išauklėjo“ tokius vyrus?  Atsakymas labai paprastas: tai galėjote būti  ar būsite kuri nors iš jūsų.  Todėl nereikia visos kaltės versti vien ant  kažkokių sekso maniakų, prievartaujančių ir žudančių nekaltas moteris. Nes nemažai duomenų, liudijančių, kad sekso prievartautojai – ne ateiviai iš kitos planetos, o mūsų bendraamžiai, buvę bendraklasiai, buvę mylimieji ar draugai. Tai jauni ir ne visai jauni vyrai, kurie gali draugauti ir su jūsų dukterimis. Bet jūs negalite uždėti permatomą gaubtą ant jos, pastatyti sieną tarp jos ir jo ir tokiu būdu apsaugoti.

Kaip bebūtų gaila, bet įprasta, kad atsakomybė dėl išprievartavimo, nepageidautino nėštumo tenka merginoms ir moterims, užuot  reikalavus iš vyrų taip pat prisiimti atsakomybę. Todėl ir kurios nors iš jūsų sūnus gali taip elgtis, kol gyvuos tie stereotipai. Galbūt užauginote jį, nebyliai palaikydama tuos dalykus – dėl visko kaltindama merginas.

Ko gero daug svarbiau kitas dalykas: ar pasakėte, kas jo laukia, jei  smurtaus prieš moterį. Pasakykite dabar, kol jis dar nedidelis, kad negalima taip elgtis su moterimis. Aišku, sunku kalbėtis su savo sūnumi, kas laukia jo išprievartavus merginą ar moterį, kadangi esate įsitikinusi, jog jūsų sūnus niekada negalėtų to padaryti. Ir kad jūs net negalite įsivaizduoti jį, prievartaujantį moterį.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis,  šešios iš dešimties moterų patiria, viena ar kita forma, smurtą ar seksualinę prievartą. Atlikus 24 tūkst. moterų apklausą įvairiose pasaulio šalyse, paaiškėjo, kad patiria smurtą ir seksualinę prievartą 15 proc. Japonijos ir 71 proc. Etiopijos merginų ir moterų. Kitose pasaulio šalyse šis reiškinys vidutiniškai siekia 30-60  procentų. Taip pat išsiaiškinta, kad Azijos šalyse 14-16 metų merginų išprievartavimas yra pagrindinė mirtingumo ir invalidumo priežastis.

Dar 1994 metais Pasaulio banko atlikti tyrimai, pagal dešimtį rizikos veiksnių, parodė, kad išprievartavimas ir smurtas šeimoje – neatsiejami vienas nuo kito ir  kelia daug didesnį pavojų, nei onkologinės ligos, autoįvykiai ar maliarija.

Todėl būtinai kalbėkite su savo sūnumi, nes elgtis kitaip būtų neatsakinga. Jūs turite puikią galimybę sumažinti seksualinio priekabiavimo ir prievartavimo statistiką. Jūs galite apsaugoti ne tik savo dukterį, bet ir kitas jaunas moteris.

parengta pagal unwomen.org

1 KOMENTARAS

PARAŠYKITE SAVO NUOMONĘ

Prašome įvesti savo komentarą!
Įveskite čia savo vardą